Kadınların yoksulluk oranı 9,1 daha artacak

Kadın Haberleri —

3 Eylül 2020 Perşembe - 23:00

  • BM'nin yayınladığı yeni veriler, COVID-19 salgınının 2021 yılına kadar 47 milyonu kadın ve kız çocuğu olmak üzere 96 milyon insanı aşırı yoksulluğa iteceğini gösteriyor.

BM tarafından yayınlanan yeni verilere göre, koronavirüs salgını dolayısıyla muhtemelen 47 milyondan fazla kadın daha yoksulluğa sürüklenecek ve yoksulluğu ortadan kaldırmaya yönelik onlarca yıllık ilerleme tersine dönecek.
Birleşmiş Milletler (BM) Kadın ve BM Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yaptırılan çalışma, kadınların yoksulluk oranında yüzde 9,1’lik bir artışa işaret ediyor.
COVID-19’dan önce oranın 2019 ile 2021 arasında yüzde 2,7 düşmesi bekleniyordu.
İzdüşümler ayrıca, pandeminin genel olarak küresel yoksulluğu etkilerken, kadınların, özellikle de üreme çağındaki kadınların orantısız bir şekilde etkileneceğini gösteriyor.
2021 yılına kadar, günde 1.90 dolar veya daha az gelirle aşırı yoksulluk içinde yaşayan 25-34 yaş arası her 100 erkeğe karşılık 118 kadın olacak. Bu farkın 2030 yılına kadar 100 erkeğe karşılık 121 kadına çıkması bekleniyor.
COVID -19’un Ardından Cinsiyet Eşitliği adlı raporda özetlenen veriler, salgının 2021 yılına kadar 47 milyonu kadın ve kız çocuğu olmak üzere 96 milyon insanı aşırı yoksulluğa iteceğini gösteriyor. Bu oranla birlikte aşırı yoksulluk içinde yaşayanların toplam sayısı 435 milyona çıkacak.

Kadınların istihdamı daha fazla risk altında

BM Kadın İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, kadınların aşırı yoksulluğundaki artışın, toplum ve ekonominin yapılandırılma biçimindeki ‘derin kusurlar’dan kaynaklandığını söyledi ve ekledi: “Aileye bakma sorumluluğunun çoğunu kadınların üstlendiğini biliyoruz; daha az kazanıyorlar, daha az tasarruf ediyorlar ve çok daha az güvenli işlerde çalışıyorlar. Aslında genel olarak kadınların istihdamı erkeklerinkinden yüzde 19 daha fazla risk altında. Kadınları iyileştirmenin merkezine koyan “hızlı, onarıcı politika eylemi”nin harekete geçirilmesi gerekir.

Hükümetler yoksulluktan kurtarabilir

UNDP Başkanı Achim Steiner’e göre, hükümetler eğitime ve aile planlamasına, adil ve eşit ücretlere erişimi iyileştirir ve sosyal transferleri genişletirse, 100 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu yoksulluktan kurtarılabilir.” Steiner, “Cinsiyet eşitsizliğini azaltmaya yatırım yapmak sadece akıllıca ve karşılanabilir bir şey değil, aynı zamanda hükümetlerin pandeminin yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisini tersine çevirmek için yapabilecekleri acil bir seçim” dedi.
Veriler endişe verici olsa da çalışma, 2030 yılına kadar dünyayı aşırı yoksulluktan kurtarmanın küresel gayri safi yurt içi hasılasının sadece yüzde 0,14’ünü (yaklaşık 2 trilyon Dolar), cinsiyet yoksulluğu açığını kapatmak için ise 48 milyar dolar alacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte hükümetler geç hareket eder veya harekete geçmezse rakam çok daha yüksek olabilir. Benzer şekilde cinsiyet eşitsizliklerindeki artışlar da nihai rakamları etkileyebilir.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.