Katalan rapçiye destek büyüyor

Dünya Haberleri —

19 Şubat 2021 Cuma - 16:07

  • İspanya'da Katalan rap sanatçısı Pablo Hasel'in Twitter hesabından attığı mesajların “terörizmi övdüğü, Kraliyet Ailesi'ne hakaret içerdiği” gerekçesiyle tutuklanması ardından başlayan "Hasel'e Özgürlük" protesto gösterileri üçüncü gününe girdi.

 

Twitter hesabından attığı mesajlarla “devleti aşağıladığı, terörizmi övdüğü ve Kraliyet Ailesi'ne hakaret” ettiği gerekçesiyle Katalan rap sanatçısı Pablo Hasel'in tutuklanması üzerine Barcelona başta olmak üzere pek çok kentte başlayan gösteriler üçüncü gününde de devam etti.  Gösterilerde şimdiye kadar 80 kişi gözaltına alındı, 100'den fazla kişi ise yaralandı.

"Hasel'e Özgürlük" sloganıyla Barcelona'da protestocular kentin ana caddelerine barikat kurarak polisle çatıştı. Polis, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle göstericilere saldırırken 14 kişinin yaralandığı belirtildi. Gösterilerin ilk gününden bugüne 80 kişi gözaltına alındı, 100'den fazla kişi ise yaralandı.

Hasel'in tutuklanması, ülkede sol örgütlerin büyük tepkisini çekti, yaklaşık, 100 sanatçı, gazeteci ve entelektüel ortak bildiri ile rap sanatçısının tutuklanmasını eleştirdi.

Katalan rapçi Pablo Hasel’e, “devlete hakaret” ettiği gerekçesiyle verilen 9 ay hapis cezası yüksek mahkeme tarafından onaylanmış, karar tepki gösteren  Hasel, pazartesi günü kendini Lleida Üniversitesi’ne kapatmıştı. Hasel’e destek verenler ise üniversite kampüsünde barikatlar kurmuş, polis baskını sonucu  Hasel gözaltına alınmıştı. Hasel, cezaevine götürülürken “Faşist devlete ölüm”, “Bize diz çöktüremeyecekler” sloganlarını atmıştı.

BARCELONA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.