KDP’nin sonunu getiriyor

5 Mayıs 2022 Perşembe - 18:15

Tevgera Azadî Eşbaşkanı Mihemed Abdullah

Tevgera Azadî Eşbaşkanı Mihemed Abdullah

  • Tevgera Azadî Eşbaşkanı Mihemed Abdullah, Barzani Ailesi’nin Türkiye’yi destekleyerek KDP’nin de sonunu getirdiğini söyledi. 

 

Kürdistan Özgür Toplum Hareketi (Tevgera Azadî) Eşbaşkanı Mihemed Abdullah, Kürt halkının ve Özgürlük Hareketi’nin iradesini bastırmak, yok etmek için savaş dayatıldığını; Kürt halkının da hayatta kalmak, kendi kaderini tayin etmek için mücadele ettiğini söyledi. Mihemed Abdullah, Türkiye’nin Kürtlerin kazanımlarına yönelik tahammülsüzlüğünün tarih boyunca sürdüğünü ifade ederek, bu politikanın sonuç almaması üzerine Kürtlere karşı yine Kürtler içinden düşmanlar yaratılarak sonuç alınmak istendiğini kaydetti. Abdullah, şunları söyledi: “1970’lerin sonunda Kuzey Kürdistan’daki devrimden sonra Türkiye’nin bölgeye dönük operasyonları başladı. 17 Nisan’da Metîna, Zap ve Avaşîn bölgelerine Barzani’nin iş birliğiyle saldırılar oldu. Barzani ve KDP tarihleri boyunca bu saldırıların bir parçası ve ortağı olmuştur. Bu ailenin tarihine baktığımızda her zaman işgalcilere güç veren bir potansiyelleri oldu. Bu aile Kürt halkının bugüne kadar elde ettiği bütün kazanımları kişisel menfaatlerine feda ediyor. Bu bölgenin zenginliğini yağmalayan bu zihniyet, Türkiye’yi destekleyerek kendi sonunu getiriyor.

Eskiden istedikleri gibi işgal ediyorlardı ama artık Kürtlerin bu mücadeleye öncülük eden devrimcileri var. Dört parçada yaşayan bütün Kürtlerin bu mücadeleye sahip çıkması gerekiyor. Bundan sonra Kürt halkı için önemli olan birlik ve ortak tutumdur. Kürdistan’ın güneyi Kürtlere karşı savaşın merkezi haline geldi. Bizim de başarmaktan başka çaremiz yok. Bu süreçte Kürt halkının bir mutabakat koalisyonuna ihtiyacı var ve bunun için de Kürt ulusal konferansı gerekli ve hayatidir. Belki de egemen sistemleri parçalamak için bu savaş Kürtler için kaçırılmaması gereken bir fırsattır.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.