Kobanê Kumpas Davası dünya basınında

Dünya Haberleri —

Dünya basınında Kobanî Kumpas Davası

Dünya basınında Kobanî Kumpas Davası

  • Kobanî Kumpas Davası'nda Türk devlet siyasetinden bağımsız politik duruşa sahip siyasetçilere verilen hapis cezaları dünya basınında geniş bir yer aldı. 

The Financial Times (FT) gazetesi, mahkeme kararını okurlarına "Türk mahkemesi, Kürt yanlısı siyasetçilere uzun hapis cezaları verdi" başlıklı haberiyle duyurdu. Reuters, kararı "siyasi gerilimleri körükleyebilir" yorumuyla paylaştı. 

Siyasete uzun süreli hapis

İngiltere’nin The Financial Times (FT) gazetesi, mahkeme kararını okurlarına "Türk mahkemesi, Kürt yanlısı siyasetçilere uzun hapis cezaları verdi" başlıklı haberiyle duyurdu.

Gazetenin haberinde, 2015 yılında sona eren çözüm sürecine de işaretle, davanın bu sürecin ardından Kürt siyasi hareketine yönelik başlatılan baskının bir parçası olarak görüldüğü belirtilerek, Türkiye'de binlerce Kürt siyasinin hapiste olduğu kaydedildi.

Siyasi gerilimi körükler

Reuters Haber Ajansı, kararı "Türkiye, Kürt yanlısı partinin eski yetkililerini 2014 yılındaki protestolar sebebiyle mahkûm etti" başlığıyla gördü. Reuters, haberinde "Karar, ayrı bir davada hakkında kapatılma kararı verilebilecek olan ve şu anda halefi DEM Parti'nin Meclis'te bulunduğu HDP çevresindeki siyasi gerilimleri körükleyebilir" yorumunu yaptı. Kararın okunduğu sırada mahkeme salonundaki tepki ve protestoları da aktaran Reuters, kararların ardından aralarında Amed, Merdîn, Riha'nın da olduğu 14 ilde eylem yasağına da yer verdi. 

Haberde, "Demirtaş, terörle bağlantılı suçlardan Kasım 2016'dan bu yana hapiste ama Türkiye'nin en etkili siyasi figürlerinden biri olmayı sürdürüyor. O ve Yüksekdağ, halihazırda hapishanede olan 18 sanıktan biri" denildi. 

Erdoğan’ın rakibi mahkum edildi

Fransa merkezli Agence France-Presse (AFP) kararı, “Halihazırda 2016'dan bu yana hapishanede olan, seçimlerde iki kere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rakip olan 51 yaşındaki Selahattin Demirtaş, devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak da dahil onlarca suçtan mahkûm edildi" ifadeleriyle servis etti. HDP’ye yönelik Kobanê davasının "Kaynağını, 10 yılı aşkın süredir devam eden Suriye savaşının karanlık dönemlerinden birinden aldı" diye yazdı. 

ZDF: HDP yasağı mümkün 

Almanya'nın kamu yayıncılarından Alman İkinci Kanalı (ZDF) mahkeme kararlarına ilişkin haberinde,  "HDP yasağı mümkün" ifadesini kullanarak, "Dava, Nisan 2021’de başladı; savunma davayı siyasi saikli bir dava olarak nitelendirdi. HDP’ye karşı ayrı bir yasal süreç yürütülüyor ve bu bir yasağı beraberinde getirebilir. Mecliste kendilerini DEM olarak yeniden yapılandırdılar ve şu anda orada en büyük üçüncü partiler" diye yazdı.

Almanya’nın Der Spiegel haftalık politika dergisi de Kobanê Kumpas Davası'nda Demirtaş'a verilen 42 yıllık hapis cezasına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: "Karizmatik Demirtaş, uzun zaman boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddi bir rakibiydi; ona karşı iki kez Cumhurbaşkanı adayı olmuştu. Ardından Ankara’daki hükümet, onu ‘terörizm’ ile suçladı; Kasım 2016’da tutuklandı." HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.