Komploya hamleyle yanıt

Diaspora Haberleri —

7 Ekim 2020 Çarşamba - 23:00

  • 9 Ekim’de kadınlar Strasbourg ve Brüksel’de eylemde olacak. 10 Ekim ise Öcalan’a Küresel Özgürlük Günü. Ardından ise Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde uzun süreli oturma eylemi başlatılacak.

 

9 Ekim komplosunun 22. yıldönümü "Tecride, Faşizme, İşgale Son, Özgürlüğü Sağlama Zamanı" hamlesi ve dünya çapında küresel eylemlerle karşılanıyor. 9 Ekim’de kadınlar Strasbourg ve Brüksel’de eylemde olacak. 10 Ekim ise Öcalan’a Küresel Özgürlük Günü. Ardından ise Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde uzun süreli oturma eylemi başlatılacak.

Kürdistanlılar ve dostları 9 Ekim komplosunu "Şimdi Özgürlüğü Sağlama Zaman" hamlesi kapsamında daha güçlü protesto etmeye hazırlanıyor. Avrupa ayağı 15 Eylül’de start verilen hamle kapsamında dünya çapında uzun vadeli, farklı eylem ve etkinlikler planlanıyor. Önümüzdeki günler ise kitlesel eylemlere sahne olacak.

Kadınlar 9 Ekim’de eylemde

Kürt kadınları 9 Ekim komplosunun yıldönümünde gerçekleştirecekleri eylemlerle komployu kınayacak ve Öcalan’a özgürlük  talebini yükseltecek. Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde kadınlar Brüksel’de Avrupa Parlamentosu (Place du Luxembourg’da saat 14.00) önünde miting yapacak. Strasbourg’da ise Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi-CPT (Toplanma yeri: Place Kleber’de saat 12.30) önüne yürüyecek. "9 Ekim komplosunu ve komplocuları lanetlemek, Avrupa devletlerinin ve kurumlarının Türk devlet faşizmi karşısındaki sessizliğini ve ortaklığını protesto etmek, Reber Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmak için 9 Ekim’de Brüksel ve Strasbourg’dayız" diyen TJK-E başta kadınlar olmak üzere Kürt halkı ve dostlarına eyleme katılım çağrısında bulundu.

10 Ekim Küresel Özgürlük Günü

10 Ekim ise Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi tarafından "Dünya Öcalan’a Özgürlük Günü" ilan edildi. 10 Ekim Cumartesi günü tüm dünyada Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle kitlesel, ses getiren eylemler düzenlenecek. Bu eylemlere enternasyonalistler ve Kürt halkının dostları da aktif olarak katılacak. KCDK-E, "Gerçekleştirilecek eylemlere başta Kürdistan halkı olmak üzere tüm dünya ilerici insanlığı, aydın, sanatçı, ekolojist, kadın hakları savunucularını; özgürlük ve eşitlikten yana olan herkesi farklı ve yaratıcı etkinliklerle katılmaya çağırıyoruz" dedi.

Nerede, ne zaman?

10 Ekim’de Avrupa’nın dört bir yanında, ABD’den Avustralya’ya, Japonya’dan Arjantin’e kadar her yerde Öcalan’a özgürlük talebi haykırılacak. Onlarca ülkede yürüyüş, miting, konvoy gibi eylemlerin düzenlenecek kentlerden bazıları şöyle: "İsviçre-Basel; Fransa-Paris, Marsilya, Bordeaux, Toulouse, Rennes; Avusturya-Viyana; İsveç-Stockholm; Danimarka-Kopenhag; Hollanda-Den Haag; Belçika-Liege; Kıbrıs-Nikosa; Avustralya-Sidney, Perth; ABD-Washington, Kanada, Romanya, Yunanistan, Polonya."

İngiltere’nin başkenti Londra’da ise 11 Ekim’de yürüyüş planlanıyor.

Almanya’da 10’u aşkın kentte

Almanya’da ise 10 Ekim’de 10’u aşkın kentte kitlesel eylemler organize edilecek: Stuttgart, Heilbronn, Münih, Nürnberg, Frankfurt, Darmstadt, Mannheim, Saarbrücken, Hamburg, Hannover, Hildesheim, Berlin, Köln, Leipzig, Magdeburg, Chemnitz.

Almanya’daki federasyonların çatı örgütü KON-MED, "Tüm dünya görmeli ve bilmeli ki artık sabrımız kalmamıştır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı, halkımızı, ülkemizi özgürleştirmek için Zamanı Geldi" diyerek, eylemlere güçlü katılım çağrısında bulundu.

AK önünde oturma eylemi

Fransa’nın Strasbourg kentinde ise 12 Ekim’de Avrupa Konseyi (AK) önünde oturma eylemi başlıyor. Kitlesel mitingle startı verilmesi planlanan oturma eylemi 12 Kasım’a kadar devam edecek. Eylemi her hafta farklı grup ve çevreler devralacak.

12-16 Ekim tarihleri arasındaki ilk hafta Güç Birliği temsilcileri, milletvekilleri, belediye başkanları ve kurum temsilcileri oturma eyleminde yer alacak.

19-23 Ekim tarihleri arasında kadınlar oturma eylemi yapacak.

26-31 Ekim tarihleri arasında yüzlerce genç eylemi devralacak. 28-30 Ekim aralığında CPT önünde de kitlesel oturma eylemi planlanıyor.

Destek ziyaretlerinin de gerçekleşeceği bir aylık oturma eylemi boyunca CPT,  Avrupa Konseyi yetkilileriyle de görüşmeler yapılacak.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.