İran'da rejim çatırdıyor

Kadın Haberleri —

17 Kasım 2022 Perşembe - 21:30

Sine /Direniş

Sine /Direniş

  • Halk hareketinin yayıldığı İran’da dünden bu yana çok sayıda direnişçi rejim güçleri tarafından katledildi. Ölüme, kaçırmalara ve katliam tehditlerine boyun eğmeyen Rojhilatê Kurdistan halkı, rejimi birçok kentte geri püskürtürken, direnişini bugün de sürdürdü. 

Rojhilatê Kurdistan başta olmak üzere İran genelinde Jîna Amînî’nin katledilmesiyle ardından başlayan halk ayaklanması devam ediyor.

İsfahan kepenk indirdi

62 gününü geride bırakan ve 63. gününde de devam eden direnişte dünden bu yana İsfahan merkez, İsfahan’a bağlı Fuladşar sokağa çıkan rejim karşıtı protestolar düzenledi. Dijital medyaya yansıyan görüntüler rejim güçlerinin İsfahan Üniversitesi ve Tıp Bilimleri Üniversitesi’nin yurtlarına saldırdığı, saldırılarda ateşli silah kullandığı görüldü. İsfahan’da ayrıca genel grev çağrısı doğrultusunda kapalı çarşı esnafı kepenk indirdi. 

Gorgan’da rejim güçleri geri püskürtüldü

Gülistan vilayetine bağlı Yorganda ise halk, “Diktatöre ölüm” sloganıyla direnişe geçti. Yayınlanan görüntülerde halkın rejim güçleriyle çatıştığı ve geri püskürttüğü görüldü. Özellikle gençlerin, rejim güçlerini ateşli silahlarla saldırısına taşlarla dirençli ve ısrarlı mücadelesi görüntülere yansıdı.

Grev sürüyor

İran’ın kuzeybatında yer alan Kazvin’de rejimle çatışan halk sokakları kontrol altına aldı. Kazvin’a bağlı Najafbad’da genel grev sürüyor.

Şiraz’da sokağa çıkan halk rejim karşıtı sloganlar atarken, rejimin saldırılarına gençler taşlarla karşılık verdi. Dijital medyaya yansıyan görüntülerde rejim güçlerinin geri püskürtüldüğü görüldü.

Tahran’da genel greve giden esnaf kapalı çarşıda kepenk indirirken kentin tüm alanlarında halk rejim karşıtı gösteriler düzenledi. 

Fars vilayetine bağlı Abadeh’te halk ülke çapında yapılan greve katıldı. Kentte grev sürüyor. Ayrıca Meşhed ve Tebriz’de de grevin sürdüğü bildirildi.