Kurdistan ve Türkiye'den kısa kısa

.

.

  • Kendi yönetmeliklerini dahi tanımıyorlar!
  • HPG’li Balta hastanede yaşamını yitirdi
  • Minimum 12 bin TL’si olmayan aç kalacak!

Kendi yönetmeliklerini dahi tanımıyorlar!

Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Fırat Can Arslan’a gönderilen bağlama (müzik aleti-saz) geçtiğimiz ağustos ayında “kantinde var, dışardan almıyoruz” gerekçesiyle verilmedi. Arslan’ın itirazı üzerine 25 Ağustos’ta konuya ilişkin toplanan İdare ve Gözlem Kurulu’nun verdiği kararda, cezaevinde bulundurulabilecek eşya yönetmeliğinde yer alan 10’uncu maddeye ve bu maddede yer alan müzik aletlerin verilmesi düzenlemesi yanı sıra kantin hizmetlerini düzenleyen 27’nci maddeye işaret edildi. Arslan’ın TMK-6’dan tutuklanmış olmasına rağmen kurul kararında, “örgüt” kavramına yer verdi. Ancak herhangi bir “örgüt” ismine yer verilmeyen kararda, Arslan’ın para vererek, idare üzerinden bağlanma satın alması istendi.

Arslan, İdare ve Gözlem Kurulu’nun kararına ilişkin İnfaz Hakimliği'ne itirazda bulundu. ANKARA

 

*****

HPG’li Balta hastanede yaşamını yitirdi

Habur Sınır Kapısı’nda 2017’de yaralı şekilde tutuklanan ve belden aşağısı felç kalan HPG’li Recep Balta, cezaevinde yapılan 2 aylık tedavisi ardından tahliye edildi. Tedavisi 6 yıldır süren Balta, 16 Eylül’de Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Balta’nın cenazesi, 16 Eylül’de Amed’in Rezan ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Balta için ailesi tarafından Amed’in Peyas (Kayapınar) ilçesine bağlı Diclekent Mahallesinde bulunan Şeklat Yas Evinde taziye kuruldu. Taziyeyi, sivil toplum kuruluşları ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Yeşil Sol Parti ve HDP Amed yöneticileri ziyaret etti. AMED

 

*****