Kürt aktivist işkenceyle katledildi

15 Eylül 2021 Çarşamba - 17:34

  • Kürt aktivist Yaser Mangouri, 17 Temmuz’da tutuklandıktan sonra İran istihbaratı tarafından işkenceyle katledildi. 

 

İran’da yaşayan ve mesleği kaynakçılık olan üç çocuk babası Kürt aktivist Yaser Mangouri (31), İran istihbaratı tarafından işkenceyle katledildi. İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı‘na (HRANA) göre; muhalif gruplarla ilişkili olduğu iddiasıyla İran İstihbarat Bakanlığı üyeleri tarafından çağrılan Mangouri, 17 Temmuz’da tutuklandı. Tutuklandıktan 50 gün sonra ise ailesine resmi olarak Mangouri’nin öldüğü iletildi. Ölüm nedeni hakkında bilgi verilmeyen ailesine henüz Mangouri’nin cenazesi de teslim edilmedi.

Mangouri’nin İran istihbarat güçleri tarafından tecrit altında tutulması üzerine ailesinin bilgi almak için defalarca yetkililere başvuruda bulunduğu, ancak herhangi bir bilgi alamadığı; henüz herhangi bir soruşturma da başlatılmadığı kaydedildi.

Ülkedeki hak ihlallerini raporlayan insan hakları örgütü Hengaw da Mangouri’nin işkence altında katledildiğini duyurdu. Aynı kuruluş tarafından hazırlanan bir rapora göre, İran hapishanelerinde 2017’den bu yana 15’i siyasi olmak üzere en az 23 Kürt tutsak işkenceyle katledildi.

Mangouri’nin katledilmesi, İran cezaevlerinde son zamanlarda yaşanan taciz, işkence ve ölüm vakalarını yeniden gündeme getirdi. Bu ayın ilk günlerinde alkol bulundurmaktan hüküm giyen Hadi Atazadeh’in kuzeybatıdaki Ahar kentindeki bir hapishanede kırbaçlanarak öldürüldüğü kamuoyuna yansımıştı. İranlı yetkililer, mahkumun sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiğini öne sürerek, bu iddiayı yalanladı. 

Başkent Tahran’da bulunan Evin Hapishanesi’nde kalan tutsaklara yönelik kötü muamele ve işkenceye dair görüntüler, ”Ali’nin Adaleti” adlı bir hacker grubu tarafından geçtiğimiz ay dünya ile paylaşılmıştı. Bu görüntülerde, gardiyanların mahkumları dövdüğü ve yerlerde sürüklediği görülüyordu.  TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.