Kürt tutsak işkenceyle katledildi

26 Eylül 2021 Pazar - 20:56

  • Tahran Feşfuye Cezaevi’nde tutulan Emîr Hisên Hatemî, işkence yapılarak katledildi.

Kürdistan İnsan Hakları Ağı’nın (Tora Mafê Mirov a Kurdistanê) verdiği bilgiye göre; Doğu Kürdistan'da İlam’a bağlı Sirwan bölgesinden 23 yaşındaki Emîr Hisên Hatemî isimli bir genç, Tahran Feşfuye Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucu 22 Eylül’de yaşamını yitirdi. Feşfuye Cezaevi’nin önünde dün toplanan gencin yakınları, rejim yetkililerinden açıklama istedi.

Aile bireylerinin Kürdistan İnsan Hakları Ağı’na yaptığı açıklamaya göre; Emir Hisên,10 gün önce babasının aracının alınması için Tahran’daki polis merkezine gitti, eski bir dosyasında yer alan para cezası için gözaltına alınıp Feşfuye Cezaevi'ne götürüldü. 

Açıklamada, Emîr Hisên’in son olarak 21 Eylül’de babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde, cezaevinde ağır bir işkenceye maruz kaldığını ve hastaneye gönderileceğini aktardığı belirtildi. Hisên’i görmek için hastaneye giden ailenin engellendiği, bir sonra ise ölüm haberini aldıkları kaydedildi. 

Ailesinin Feşfuye Cezaevi önünde toplanmasının ardından cenazenin aileye teslim edildiği ve defin işlemleri için Sîrwan Lerênî köyünü gönderildiği öğrenildi.   ÎLAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.