Kürtleri avukatsız bırakmak istiyorlar

28 Haziran 2022 Salı - 17:45

.

.

  • ÖHD Hakkari Şube Eşbaşkanları Harika Günay Karataş ve Fırat İke, müvekkillerinin fiili gözaltına alınmasına tepki göstermeleri sonrası askerlerce darp edildiklerini belirterek, "Kürtleri savunmasız bırakmak istiyorlar" dedi. 

Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Şîşemzîn, Xurekana Seyîda ve Xurekana Temo köyleri kırsalında bulunan Astenga Reş bölgesinde 26 Haziran günü yeni bir saldırı başlatıldı. Operasyon sırasında 13 köylü darp edilerek, gözaltına alındı. Köylüleri görmek için İlçe Jandarma Komutanlığına giden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari Şube Eşbaşkanları Harika Günay Karataş ve Fırat İke, askerler tarafından darp edildi ve yerlerde sürüklenerek karakoldan çıkarıldı. 

Bölgeye önceki akşam götürülen askerlerin yarısı, zırhlı araç, helikopterler ve iş makinalarıyla bölgeden geri çekildi. Diğerlerinin de sabah saatlerinde çekilmesiyle saldırı sona erdi. Geri çekilen Türk ordusu, Şîşemzîn, Xurekana Seyîda ve Xurekana Temo bölgelerinde yaşayan köylülere 5 gün süreyle yaylalara çıkmamalarının yasaklandığını iletti. Çobanların gözaltına alınması nedeniyle kaybolan yaklaşık 5 bin küçükbaş hayvanın aranmasına, uygulanan yayla yasağı nedeniyle izin verilmedi. 

Bu arada gözaltına alınan 13 kişiden 11'i, 26 Haziran akşam saatlerinde Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığında ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, Birhat ve Behçet Engüdar kardeşlerin ifadelerinin ise sabah saatlerinde ÖHD’li ve İHD’li avukatlar eşliğinde Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığında alınmaya başlandı. Engüdar kardeşlerin buradaki ifadelerinin ardından savcılığa sevk edilmeleri bekleniyordu. 

 Fırat İke ve Harika Günay Karataş

Gözaltı yasal değildi

MA'ya konuşan ÖHD Şube Eşbaşkanı Harika Günay Karataş, darp edilmenin yanı sıra karakolda cinsiyetçi hakaretlere maruz kaldığını aktardı. Köylülerin gözaltına alınmasının ardından Fırat İke ile birlikte karakola gittiklerini belirten Karataş, burada köylülerin gözaltına alınmadığını, sadece "bilgi verme" amacıyla orada bulunduklarını öğrendiklerini ifade etti. Karataş, bu durumun fiili gözaltı olduğuna işaret ederek, buna karşı çıktıkları sırada şiddetin başladığını ifade etti.
 
Kaba dayak ve hakaret
 
Karataş, gözaltına alınan bir yurttaşın darp edilmek suretiyle görüşme odasına getirildiğini görünce müdahale ettiklerini belirterek, şöyle devam etti: "Aynı darp uygulaması tarafımıza da yapıldı. Darp edilerek dışarı çıkarıldıktan sonra nizamiyede de eşbaşkanımız kaba dayağa maruz kaldı. Ben kollarım ve bacaklarımdan tutularak, yerde sürüklenip darp edildim. Cinsiyetçi ve ağır hakaretlere maruz bırakıldık. Araçtan inmemiz engellendi. Zorla nizamiyeden çıkarıldık.” 
Yüksekova İlçe Jandarma Komutanının "işkenceci" olarak tanındığını söyleyen Karataş, "İşkence emri veren B.K. isimli komutan, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yine aynı şekilde tarafımıza ve başka bir meslektaşımıza bir işkence talimatı vermişti. Aynı süreçte Tiloran köyünde bulunan 7 çoban da jandarmalar tarafından işkence görmüştü" diye konuştu. 
 
Savaştan bağımsız değil
 
Kürt coğrafyasında yaşananların, savaş politikalarından bağımsız olmadığına dikkat çeken Karataş, Adana’da siyasetçilerin gözaltına alınması ve Amed'de 16 özgür basın çalışanın tutuklanmasıyla son dönemdeki saldırıların ayrı düşünülemeyeceğini dile getirdi. Karataş, çatışmalarda asker kayıplarının artması üzerine Türk ordusunun sivil alanlara yöneldiğini; bu durumun Van ve Hakkari bölgesinde halen sürdüğünü kaydetti.
 
Çete olmanın sonucu
 
Savunmaya yönelik saldırıların sistematik olduğunu vurgulayan Karataş, "Bu aslında bir devlet değil, çete ahlakının sonucudur. Bizler bu çete ahlakının uygulamalarına maruz bırakıldık. Avukatlar, savunmanın temsiliyetidir ve aslında halkın özgürlük mücadelesinin yanında onlara omuz veren kişilerdir. Bununla alakalı mücadele edenler mutlaka susturulmaya çalışılmaktadır” şeklinde konuştu. 
 
Halkımızla birlikteyiz
 
Karataş, asker işkencesinin hemen ardından İlçe Devlet Hastanesi’nde darp raporu aldıklarını ve askerler hakkında şikayetçi olduklarını aktardı. Karataş, şunları söyledi: "Bundan sonraki aşamalar savcılıkla birlikte yürütülecektir. Bizler yaşanan bütün hak ihlallerine karşı adliyelerde, sokaklarda ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Çünkü savunma hiçbir zaman susmadı ve biat etmedi. Bundan sonra da halkımızla birlikte bu onurlu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Bizler onurlu mücadelenin birer ayağıyız. İşkencelerini 40 yıldır sürdürüyorlar ama bir sonuç alamadılar, çünkü karşılarında direnen, haklı ve onurlu bir mücadele veren halk var."
 
Halkı savunmaya devam
 
ÖHD Şube Eşbaşkanı Fırat İke ise şöyle konuştu: "Nasıl ki siyasal alanda bir tasfiye varsa savunma alanında da bir tasfiye yoluna gidildi. Bizleri tasfiye ederek, Kürt halkını savunmasız bırakmak istiyorlar. Bu uygulamalara karşı her zaman ve her alanda direnmeye devam edeceğiz. Darp, şiddet ve kaba dayakla bu halkı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Jandarma ve TEM'de yaşanan işkencelerin peşinde olacak ve her hak ihlali yaşayan yurttaşın ifadesine girmeye devam edeceğiz.” HAKKARİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.