Mahabad’da halk kurşunlara göğüs gerdi

Kadın Haberleri —

27 Ekim 2022 Perşembe - 19:00

Yüz binler, katledilişin 40. gününde Jîna Amînî'yi andı

Yüz binler, katledilişin 40. gününde Jîna Amînî'yi andı

  • Jîna Amînî’nin katledilmesi üzerinden 40 gün geçti. Ölümünün 40. günü dolayısıyla yapılan anma Rojhilatê Kurdistan ve İran genelinde yeni bir direniş dalgasına yol açtı. Dünden bu yana rejimin başta Mahabad olmak üzere halka yönelik saldırılarında dört Kürt genci katledildi. 

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül günü metro çıkışında “Ahlak polisi” tarafından “uygun örtünmediği gerekçesiyle gözaltına alınan Jîna Amînî, gördüğü işkence nedeniyle 16 Eylül’de hayatını kaybetti. 

Jîna Amînî’nin, “Ahlak polisi” tarafından katledildiğinin öğrenilmesi üzerine “Değişim ve özgürlük” talebiyle halk direnişe geçti. Rojhilatê Kurdistan’da başta olmak üzere İran genelinde 41 gündür direniş sürüyor.

Jîna’nın mezarına yüz binler akın etti

Dün (26 Eylül 2022) ölümünün 40. günü vesilesiyle yüz binler Jîna Amînî’yi mezarı başında andı. Mezarlığa giden yolları kapatan rejime karşı halk araçları durdurarak yürüyüşe geçti. Tüm barikatları aşan halk Jîna’yı mezarı başında andı. Seqiz kent genelinde de protestolar vardı. Gün boyu süren gösterilere rejim güçleri gaz, pompalı tüfek gibi ateşli silahlarla saldırdı. Halka gecede eylemdeydi.

Rejim karşıtı direniş yayıldı

Grevin devam ettiği Rojhilatê Kurdistan’ın Sine, Îlam, Kirmanşan, Qesre Şîrîn, Ravansar, Kamyaran, Qurwe, Merîwan,Seqiz, Diwandere, Bokan, Mahabad, Urmiye gibi kentlerinde de halk rejim karşıtı yürüyüşler düzenledi. Mahabad’da yapılan yürüyüşte “Jin jiyan azadî” sloganları yükseldi. 

Kalatrazan ilçe halkı Sine’den Merîwan’a giden yolu trafiğe kapadı. Dün gece de tüm Rojhilatê Kurdistan’da halk, Jîna Amînî ile başlayan direnişe ilk kez en yüksek katılımı gerçekleştirdi.