Marsilya Öcalan için yürüdü

Yurt Dışı Haberleri —

22 Ocak 2023 Pazar - 16:00

İmralı uygulamaları protestosu / Marsilya

İmralı uygulamaları protestosu / Marsilya

  • Kürt Halk Önderi Öcalan’a dönük mutlak tecrit ve İmralı uygulamalarını protesto etmek için Marsilya Canabiere Meydanı’nda bir araya gelen Kurdistanlılar ve dostları CPT ve AİHM’yi görevlerini yerine getirmeye çağırdı. 

Marsilya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM), Arin Mirkan Meclisi ve Tevgera Ciwanen Şoreşger’in (TCŞ) çağrısıyla yürüyüş ve miting için bir araya gelen binler Fransa’nın Marsilya kentinde kitlesel bir gösteri düzenledi. İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Birleşmiş Milletler'i (BM) yaşanacak her olumsuzluktan sorumlu tutacaklarını anlatan pankartların taşındığı yürüyüş ve mitingde, Fransızca “Öcalan 23 aydır ağır tecritte”, “Kürt Halk Önderi Öcalan 24 yıldır fiziken tutsak”, “CPT ve AİHM derhal üzerine düşeni yapmalı” dövizleri taşındı.

Marsilya’nın Canebiere meydanından Avrupa Parlamentosu Marsilya Temsilciliği'ne kadar gerçekleştirilen yürüyüşte sık sık “Be Serok Jiyan Nabe”, “Llberte Pour Ocalan” sloganları atıldı. Yürüyüş sonrası yapılan mitingde kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Eylemlerinin amacına yönelik DKTM adına yapılan açıklama ise şöyle: 

"Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için gereken her şeyi yapacağız. 1999’dan beri Sayın Öcalan, zamanla ağırlaşan ağır bir tecritte, hapishane adası İmralı'da esir tutuluyor. 27 Temmuz 2011'den bu yana Sayın Öcalan'ın avukatları ve ailesiyle görüşmesi fiilen yasaklandı. Türk hukukunda bile hiçbir yasal dayanağı olmayan bir yasak. Hapishane tecridi öyle ki, Kürt lider ve mahkum arkadaşlarından haber almak, hatta sağlık durumları hakkında bilgi almak bile mümkün değil. Bu durum hem aileleri ve avukatları hem de toplum için son derece endişe vericidir. Avrupa'dan 350 avukat ile Türkiye ve Orta Doğu'dan yaklaşık 2 bin avukat Sayın Öcalan ve tutuklu arkadaşlarını ziyaret etmek için Türkiye Adalet Bakanlığı'ndan izin istedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarının uygulanmasının izlenmesinden sorumlu olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (BK), Aralık 2021'de bu davayı ele aldı ve Türkiye'den Eylül 2022'ye kadar mevzuatını "umut hakkı" ile uyumlu hale getirmek için gerçekleştirmeyi planladığı reformlar. Ancak bugüne kadar hükümetin yanıtı taraflara iletilmedi. Bu duruma rağmen Avrupa kurumları bugüne kadar herhangi bir adım atmamış ve Türkiye'yi sorumlu tutmamıştır. Avrupa kurumlarının sessizliği ve kendi yasalarını uygulamadaki yetersizlikleri, onları Türkiye'nin insanlığa karşı suçları ve işkence suçlarına ortak yapıyor. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ne yazık ki hücre hapsi sorunu karşısında oldukça etkisiz ve pasif kalıyor. Misyonunu yerine getirmiyor. Avrupa Birliği'nin yetkili kurumlarını derhal harekete geçmeye çağırıyor ve Türkiye'den Türk Ceza Kanununda Sayın Öcalan'ı cezalandırmak için getirilen 'uzun süreli müebbet hapis'i onlarca tutukluya uygulanmadan önce kaldırmasını istiyoruz. AİHM'nin bir kararına göre, bu hüküm Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal etmektedir. kararlar - Avrupa Konseyi'ni ve yetkili organlarını kendi görev ve sorumluluklarına bağlı kalmaya ve görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Uluslararası komploda yer alan tüm güçlere bir kez daha Kürt karşıtı politikalarını gözden geçirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Tüm demokratik güçleri de Kürt lider Abdullah Öcalan'ın özgürlük mücadelesini güçlendirmeye çağırıyoruz.”

Miting konuşmaları sık sık “Öcalan’a Özgürlük” sloganlarına sahne oldu.   MARSİLYA       

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.