Müştekiler mahkemeyi şaşırttı

28 Haziran 2022 Salı - 17:15

Kobanê davası

Kobanê davası

  • Kobanê Davası’nda dinlenen müştekilerden Hasan Uzun, “Bu ne davası bilmiyorum” derken, müşteki İbrahim Taşdemir ise yargılanan siyasetçilerden şikayetçi olmadığını söyledi.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında HDP eski Eşbaşkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 14. duruşması 2. gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görüldü. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşma salonunda Sincan Cezaevi'nde tutulan siyasetçiler hazır bulundu. 

Kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşma, Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un duruşmaya getirilmesine dair yazılan müzekkereye Kocaeli Cezaevi’nden gelen yanıtın okunmasıyla devam etti. Yanıtta, Tuğluk’un öğleden önceki oturumda hazır olmayacağı belirtilirken, müşteki dinlenmesine geçildi.

Duruşma SEGBİS ile bağlanan müşteki Hasan Uzun, söz alarak “Bu ne davası? Ben bilmiyorum” dedi. Müşteki Uzun’un 7 Ekim 2014’te yaralandığını aktaran mahkeme başkanı, yargılanan siyasetçilerin isimlerini okuyarak, Uzun’a söz verdi. Uzun, “Geçmişte bir ifade vermiştim ama şu an daha farklı düşünüyorum. Fikirlerim değişti. Sizin mahkemenizde Allah’ın hükümleri uygulanmıyor. Bu nedenle ifade vermek istemiyorum. İsmi okunan siyasetçilerden şikayetçi değilim. Bu mahkemeyi de kabul etmiyorum” diye cevap verdi.

Sonrasında müşteki İbrahim Taşdemir hazır edildi. Kobanê protestolarında yaralandığı iddia edilen müşteki Taşdemir, “Tanımadığım biri tarafından yaralandım. Sonrasını hatırlamıyorum” dedi. Taşdemir, Kobanê Davası’nda yargılanan hiçbir siyasetçiden şikayetçi olmak istemediğini söyledi.

Olay tarihinde çocuk olduğunu aktaran müşteki Sinan Pığlıs da ismi okunan siyasetçilerden şikayetçi olmadığını ifade etti.
Bir diğer müşteki Hazret Eğit ise “İsmi okunan hiçbir siyasetçiyi tanımıyorum. Günahlarına girmek istemem. Beni yaralayanlar sanıyorum ki düşmanlarımdı” diye konuştu. Mahkeme başkanının şikayetçi olması yönünde tanığa uyguladığı baskı dikkat çekti.
Müşteki beyanlarının ardından Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivisti Ayla Akat Ata söz alarak, duruşma periyotlarının yoğunluğuna ve kendilerine haber verilmeden tanık dinlenmesine tepki gösterdi. Haber hazırlanırken verilen ara devam ediyor. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.