Nergis Muhammedi açlık grevinde

Kadın Haberleri —

Nergis Mohammadi

Nergis Mohammadi

  • İran’da kadınlara yönelik baskıya karşı, insan hak ve özgürlüğü için verdiği mücadele nedeniyle 2023 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen aktivist Nergis Muhammedi, 6 Kasım’da tutulduğu Evin Cezaevi’nde açlık grevine başladı. Sağlık sorunları yaşayan Muhammedi, başörtüsü takmayı reddettiği için hastaneye götürülmemişti. 

Nobel Komitesi: Kabul edilemez

Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss–Andersen, Muhammedi’nin durumundan derin endişe duyduklarını açıkladı. Andersen “Kadın mahkumların hastaneye yatırılmak için başörtüsü takma zorunluluğu insanlık dışı ve ahlaki açıdan kabul edilemez” diye konuştu.

 Nergis Muhammedi kimdir?

Ciddi sağlık sorunları yaşayan Nergis Muhammedi, Tahran’daki siyasi mahkumların tutulduğu yüksek güvenlikli Evin Cezaevi’nde kalıyor. Hayatı boyunca 10’dan fazla tutuklanan ve 2012’den bu yana üç kez Evin Cezaevi’nde kalan Muhammedi, 15 yıldır eşini, yedi yıldır da çocuklarını göremiyor.

“Rejime karşı propaganda” ve “yetkililere karşı iftira” ile suçlanan Muhammedi, İran’da toplamda 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırılmıştı. Muhammedi, kadın haklarının iyileştirilmesi ve idam cezasının kaldırılması için mücadele veriyordu.

Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutulan Muhammedi’ye 12 yıl hapis cezası verilmişti. 2003 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Şirin Ebadi’nin yönettiği İnsan Hakları Savunucuları Merkezi’nin başkan yardımcısı olarak görev alan Muhammedi, 122 yıldır dağıtılan bu ödülleri kazanan 19’uncu kadın oldu.

Nergis Muhammedi 2021 yılından bu yana Evin Cezaevi’nde tutuluyor. TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.