Newaya Jin: Kavga kapınıza dayandı

Kadın Haberleri —

1 Aralık 2021 Çarşamba - 23:00

.

.

  • Newaya Jin Aralık sayısında 2021 yılı içersinde kadın gündemine damgasına vuran konularla okuyucuyla buluştu. Güncel, eğitim, emek, sanat, bilim, sağlık, mizah ve portre başlıklarının yer aldığı gazete, “Kavga kapınıza dayandı” manşetiyle kadınların hak ve özgürlük mücadelesini öne çıkardı.

Newaya Jin’ın Aralık Sayısı ‘Kavga kapınıza dayandı’ manşetiyle çıktı. 2021 yılı içersinde kadın gündemlerine ilişkin öne çıkan başlıkların hatırlatıldığı 201’inci Sayıda, güncel, eğitim, emek, sanat, bilim, sağlık, mizah ve portre gibi içeriklere yer verildi. 

Gazetenin yazarlarından akademisyen Nazan Üstündağ yıl içersinde kadınlara dönük dünya çapında yöneltilmiş saldırılar ile buna karşı kadınların hak ve özgürlük mücadelelerinin hatırlatmasını yaptı. Yazar, kadınların Polonya, ABD, Meksika, Filistin ve Afganistan gibi merkezlerde sokağa çıkarak kendilerini hedef alan politikalara direndiğini belirtti.  

Kadın yüzyılını kazanmaya doğru

Yıl boyunca Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri ise Hêja Zerya derledi. 2021 yılına, faşizmin çok yönlü saldırılarına karşı, Kürt kadınlarının zengin ve sonuç alıcı direnişi damgasını vurdu diyen Zerya, kadınların birliktenliği ve ortak mücadelesinin önemine vurgu yaptı. 

Kadınların “Hayır”ları artıyor  

Kadınların işlerlerinde maruz kaldıkları şiddeti irdeleyen yazar Yurdusev Özsökmenler dikkatleri, 25 Haziran 2021’de yürürlüğe giren ve şimdiye kadar sadece 9 ülke tarafından imzalanan ILO'nun 190 Sayılı İş Yaşamında Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi’ne çekti. Özsökmenler, kadınların artık daha kararlı bir şekilde evde, sokakta, işyerinde eşitsizliğe, cinsel tacize ve şiddetin her türüne karşı ‘Hayır’larını arttırmaya başladıklarının altını çizdi. 

Öcalan bize ışık oldu 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrite tepki gösteren dünya ve Kürdistan’dan kadın mücadelesi aktivistleri, yeni dünya sisteminin ancak Öcalan’ın özgürlüğü ile yaşamsallaştırılabileceğinin altını çizdi. 
Aynı başlığı Kürtçe sayfalarda yorumlayan gazetenin yazarlarından Kürt siyasetçi Nilufer Koç da tecrit politikasının neden ve sonuçlarını irdeledi. 

Kimyasal saldırılar

23 Nisan 2021’den itibaren Zap, Metina ve Avaşin alanlarına yönelik başlatılan işgal saldırıları ile 8 aylık gerilla direnişine dair detayları Nurhak Gülbahar derledi. Ankara’nın hesaplarının gerilla direnişine çarptığını hatırlatan Gülbahar, kullanılan kimyasal silahlara, KDP işbirliğine ve işgalin dayandığı uluslararası desteğe dikkat çekti. 

Paradîgmaya azadiya jinê

Dikkatleri, bir devlet politikası olarak kültür ve sanata yönelik sürdürülen saldırılara çeken Roza Metîna da, bu yönelimlerin ancak özgür kadın kimliği, refleksi ve mücadelesi ile bertaraf edilebileceğini vurguladı. 

İran’da kadın karşıtı yeni projeler 

İran ve Rojhilatê Kürdistan gündemini analiz eden Çîmen Aras da, kadın karşıtı yeni projelerin devrede olduğuna dikkat çekti. Kasım ayı içersinde kamuoyuna açıklanan ‘Nüfusun gençleştirilmesi’ projesinin özünde ‘kutsal aile’yi koruma ve kadın köleliğini teşvik etme amaçlı olduğunu vurgulayan Aras, bu proje ve politikalara karşı bölge kadınlarının itiraz ve karşıt mücadelelerinin varlığını hatırlattı. 

Katiller AKP himayesinde

9 ayı aşkın bir süredir “Adalet” diye haykıran 65 yaşındaki Emine Şenyaşar’ın mücadelesi ve yaşanan hukuksuzluğu Günay Aksoy yorumladı. Annenin, “İstanbul’da denizin içine, Ankara’da toprağın altına baktım ama adaleti bulamadım” sözlerini hatırlatan Aksoy, katillerin AKP himayesinde olduğunu, mecliste korunduğunu vurguladı. 

Rebeca Lane ve sanatındaki hafıza 

Yeni sayıda dikkat çeken içeriklerden biri ise, kendini sanata adamış, şarkıları uluslararası çapta dinlenen Guatemalalı Rebeca Lane ile yapılan röportaj. Alessia Dro tarafından gerçekleştirilen röportajda, hip-hop müziğinin yerli kadınlar için anlamı, kadın hareketleri açısından enternasyonalizm ile dekoloniyalizmi buluşturmanın önemi üzerinde duruluyor. 
Kürt sanatçı Bermal Çem de müziğin insanın ruhunda, duygularında ve yaşamındaki yeri ve etkisine dikkat çekti. “Müziğin dili evrenseldir” sözünü hatırlatan Çem, müziğin yaşam soluğu olduğunu, onsuz yaşamın sevgisiz ve heyecansız kalacağı hatırlatmasında bulundu.

Zapatista'dan Kürdistan'a mücadele deneyimleri

İskoçya Jineolojî Kolektifi üyesi  Mo Nî Ghoill ise Zapatista kadın heyetinin  İrlanda ve Britanya ziyaretlerine dair gözlemlerini aktarırken, Rojava Üniversitesi Jineolojî Bölümü öğrencileri ise öğrenim süreci deneyimlerini paylaştı. 

Özgür Kürdistan'ı müjdeleyen ruh

Okurlar tarafından beğeniyle takip edilen Kaktüs sayfasında ‘İçinize dönüp bir bakın, ne görüyorsunuz?’  başlıklı yazı yer alırken, anı kategorisinde ise Laleş Rênas’ın ‘Özgür Kürdistan'ı müjdeleyen ruh’  makalesine yer verildi. 

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.