Newaya Jin Mayıs sayısı çıktı

Kadın Haberleri —

1 Mayıs 2022 Pazar - 23:30

Newaya Jin Mayıs sayısı çıktı

Newaya Jin Mayıs sayısı çıktı

  • Kürtçe manşetle çıkan Newaya Jin kadın gazetesinin Mayıs sayısında Türk devletinin işgal ve ilhak planları, KDP’nin ihanet çizgisi, “Makul annelik” dışına çıkan kadın gerçeklikleri ve 1 Mayıs’ta alanlara çıkacak kadınların taleplerine yer verildi.

Kadın gazetesi Newaya Jin’ın Mayıs sayısı okurla buluştu. Kürtçe manşeti tercih eden gazete, Kürdistan’ın birçok merkezinde uygulamaya konulan sömürgeci saldırılara geniş yer verdi.   

Gazete, dört parça Kürdistan ve özelde Medya Savunma Alanları’na yönelik sömürgeci Türk ordusunun 17 Nisan’da başlattığı imha savaşı konseptine ilişkin Nurhak Gulbahar, Hêja Zerya ve Nîlufer Koç’un makalelerine yer verdi. PDK’nin ihanet çizgisindeki ısrarını hatırlatan yazarlar, bu pozisyonun ancak ulusal tavır ve mücadele sonucu aşılabileceğini belirtti. 

Makbul annelik sınırlarının dışına çıkmak 

Akademisyen Özgür Sevgi Göral ise, faşist iktidarın ‘makbul annelik’ tanımını irdeledi. Cumartesi Anneleri, Plaza del Mayo Anneleri, Barış Anneleri ile Emine Şenyaşar’ın mücadelesine atıf yapan Göral, bugün birçok annenin makbul anne tanımının dışına çıkarak, evlatlarının hesabını sorduğunu hatırlattı. 

206. sayıda, 420 gündür “Adalet” mücadelesi veren Emine Şenyaşar’ın biyografisine de yer verildi.

‘Onlar "cadı" değil kadındı’

Mayıs sayısında özel bir röportaja da yer veren gazete, İskoç Parlamentosu’nun yüzyıllar önce “cadı” yaftasıyla katledilen kadınlardan dilediği “özrü” sayfalarına taşıdı. İskoç sendikal hareketi üyesi Sarah Collins Newaya Jin’ın, resmi 'devlet özrü'nün önemini, “cadı avı”nın ardındaki devlet zihniyetini ve yine Mizojini Yasası çerçevesine dair sorularını yanıtladı. 

Kadın emeği olmaksızın kapitalizm ayakta kalamaz

1 Mayıs ‘Uluslararası Birlik ve Mücadele Günü’ vesilesiyle kadın emeği sorununu irdeleyen Yurdusev Özsökmenler, kadın emeği sömürüsüne dair kimi verileri paylaştı. 

Kadın emeği olmaksızın kapitalizmin ayakta duramayacağını aktaran yazar, kadın ve erkek arasındaki ücret farkının ortadan kaldırılması gerekliliğine işaret etti. 

Kürtçe, bilim ve öğrenimin dili oldu

Gazete, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesiyle Gulê Hesen ile Roza Metîna’nın konuyla ilgili makalelerine yer verdi. Roza Metîna, egemenlerin dil ve kimlikleri hedef alan politikalarına dikkat çekerek, özgürlüğün anadiline sahip çıkmak ile başladığını belirtti. 

2007’de Rojava’da kurulan Kürt Dil Kurumu’nun (SZK) çalışmalarını aktaran Gulê Hesen ise, Rojava’da Kürtçe’nin bilim ve öğrenim dili olduğunu hatırlattı. 

Dersim Kürtlükten arındırılmak istendi

Zilan Sara ise, bir Türkleştirme projesi olan Şark Islahat Planı’nın Dersim’e uyarılma sürecini irdeledi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın “Türk camiası içinde Kürtlük eritilmeli, öz Türk hukukuna mazhar kılınmalı” sözlerini hatırlatan Sara, ’38 Dersim Tertelesi ile Dersim’in Kürtlükten arındırılmak istendiğini belirtti. 

‘Bu dağlar bizim!’ 

Teatra Sarya Baran grubu tanıtımının yanı sıra, Valencia Jineolojî Komitesinin çalışmaları  yeni sayıda yer verilen içerikler arasında. 

Umut Yıldız ise, ‘Bu dağlar bizim!’ başlıklı makale ile dikkatleri Medya Savunma Alanları’nda yaşananlara çekti. 

Newaya Jin’in Mayıs sayısına:newayajin.net websitesi üzerinden erişebilirsiniz.

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.