Newaya Jin Şubat sayısı çıktı

31 Ocak 2022 Pazartesi - 21:00

.

.

  • Şubat sayısı ile okurla buluşan kadın gazetesi Newaya Jin, dikkatleri Kürt halkının kendi kaderini tayin etme hakkına ve bunu “terörize” eden egemen siyasete çekti.

Şubat sayısı ile okurla buluşan kadın gazetesi Newaya Jin, dikkatleri Kürt halkının kendi kaderini tayin etme hakkına ve bunu “terörize” eden egemen siyasete çekti. Türk devletinin zindan politikası, Başûr ve İran gündemleri, feminisid, kadın yoksulluğu, direnişçi kadınların biyografileri ile Kürt sinemasının gelişim serüveni yeni sayıda yer alan başlıklar arasında. 

Kürt Rönesansı engellenemez

24 yıllık İmralı tecriti, AK’nin “Umut hakkı” kararı, hegemon 

siyaset ile AİHM/AK/CPT gibi kurumların pozisyonu, "Zamanı Geldi" kampanyası ile Demokratik Uygarlık tezinin evrensel etkilerine dair bir analiz yazısı kaleme alan “Abdullah Öcalan’a Özgürlük - Kürdistan’da Barış” Uluslararası İnisiyatifi Sözcülerinden Havin Güneşer önemli tespitlerde bulundu. 

Güneşer, AİHM’in Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın davalarında verdiği kararlarla Türkiye’nin elini güçlendirmekle beraber, Avrupa hukukuna da çok geri içtihadlar kazandırdığını vurguladı. “Ağırlaştırılmış müebbet hakkındaki karara dair AİHM’in Türkiye’ye yaptığı önermenin skandal niteliğinde” olduğunu ifade eden Güneşer konuya dair önemli detaylara işaret etti. Tecrit politikası ile PKK’nin "terörist" örgüt olarak lanse edilmesinin Demokratik Uygarlık tezinden duyulan bir korkunun göstergesi olduğunu söyledi. “Kürt Rönesansı’nın Ortadoğu Rönesansı’na evrilmesini engellemek istemektedirler” vurgusunu yapan Havin Güneşer, Ama Kürt Rönesansı engellenemez” dedi.  

Öcalan’ın 21. yüzyıl önderliği 

Gazetenin yazarlarından siyasetçi Nilüfer Koç da Abdullah Öcalan’ın 21. yüzyıldaki önderlik rolüne ve uluslararası saldırıların bu rol ile bağlamına dair tespitler yaptı.   

Abdullah Öcalan’ın hayatlarındaki yerine dair Newaya Jin’e konuşan İtalya, Katalonya ve Arjantin’den gazeteci ve aktivistler, Öcalan’ın sadece bir önder değil, özgürlüğü mümkün kılan bir fikir olduğunu aktardı.

Viyan Soran, kök kazma operasyonlarını gördü

Hêja Zerya, 1 Şubat 2006 gecesi ‘İmralı işkence ve tecrit sistemi ile yaşanmaz’ diyerek bedenini ateşe veren Viyan Soran’ın eyleminin verdiği mesajları hatırlattı. 

Zerya, Viyan Soran’ın, Türk sömürgeciliğinin Kürdistan’daki kök kazma operasyonlarını gören, buna karşı büyük direnme dışında bir seçeneğin olmadığını bilen onurlu bir duruş olduğunu belirtti. 

‘Hasta tutsaklar toplumun vicdanıdır’

Newaya Jin yeni sayısında, gündemin önemli diğer bir başlığı olan Türkiye cezaevlerindeki tutsakların durumuna da yer verdi. 

Hasta tutsakların ihlal edilen haklarına dair detayları paylaşan gazeteci Roza Metîna, “Hasta tutsaklar toplumun vicdanıdır” dedi. Metîna, toplumun vicdanına sahip çıkmanın, hakikate, kimliğe ve yılların mücadelesine sahip çıkmak olduğunun altını çizdi. 

KDP’nin kara sayfaları aydınlatılmalı

‘Tarihsel çelişki, zamanın suçlusu’ başlıklı yazısında gazeteci Nurhak Gulbahar dikkatleri KDP’nin Türk devleti ile ittifakına ve Kürt karşıtı uygulamalarına çekti. Gulbahar, KDP’nin Kürdistan tarihine yazdığı kara sayfaların aydınlatılması gerektiğini vurguladı.

İran/Rojhilat gündemine dair detayları paylaşan Rojîn Hêja ise, kadınlar tarafından “kadın katili”, “toplum kasabı” olarak anılan Îbrahîm Reîsî’nin başını çektiği mola rejiminin kadın ve toplum karşıtı güncel politikalarını irdeledi.

‘Kürtlük şervanın gövdesinde var olabilir’

4 Kasım 2019’da Rojava’nın Til Temir bölgesinde şehit düşen Amed/Lice doğumlu Ezda Serhildan (Zuhat Tunçi) anısına yazıyı ise Stara Ezda kaleme aldı. 

“Biz bir şervan (savaşçı) ulusuyduk” tespitini yapan Stara Ezda, “Şervan olamayan, ulusu gerçek kılamayacaktı. Çünkü Kürtlük ancak şervanın gövdesinde var olabilen bir çağ sıkıntısı içindeydi” ifadelerine yer verdi.

‘Bu kez Êzîdîler kaybetmeyecek’

Şubat sayısında Rojbin Deniz’in kaleme aldığı ve ilk bölümü Kasım 2021’de yayınlanan DAİŞ fermanından kurtulan Dayê Xunav’ın hikayesinin ikinci ve son bölümüne de yer verildi.  

Ferman döneminde KDP peşmergelerinin kaçtığını, gerillaların ise tersine fermanın olduğu yere gittiğini hatırlatan Dayê Xunav, gerillanın fermanın en başından beri hep yanlarında olduğunu belirtti ve ekledi: “Bu kez Êzîdîler kaybetmeyecek.”

Feminisid ve kadın mücadelesi

Feminisid kavramının karşılık geldiği tanımı irdeleyen Fanny Arambilet, İspanya özelinde olmak üzere dünya genelinde yaşanan cins kırımına dair güncel verileri paylaştı.   

Jineolojî sayfasında ise 2019’da alt yapısı örgütlenmeye başlanan Katalonya’daki Jineolojî Bölge Komitesi’nin çalışma ve projeleri paylaşıldı. 

Sinemadan biyografiye…

Çand û huner kategorisinde Bêrî Dêrsimî sinemanın rolü ile Kürt sinemasının gelişim sürecini konu aldı.

Portre sayfalarında Bîbî Xanima Esterabadî ile İranlı (tutuklu) insan hakları savunucusu Nasrin Sotoudeh’in biyografilerine yer verildi. 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.