Newaya Jin’ın 200. sayısı çıktı

2 Kasım 2021 Salı - 17:45

.

.

  • Kadın Gazetesi Newaya Jin’ın 200’üncü sayısı, “Kadınlar özgür yaşayacak” manşetiyle çıktı.

Kadın Gazetesi Newaya Jin’ın 200’üncü sayısı, “Kadınlar özgür yaşayacak” manşetiyle çıktı. Ataerkil sistemin kadın, toplum ve doğa kırımı politikalarına dikkat çekilen Kasım sayısında kadın mücadelesine geniş yer verildi. 

Gazete, Türkiye’de devam eden kadın katliamları ve kadına dönük şiddetin sebeplerine dair Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim’in değerlendirmesine yer verdi. Toplumsal ve politik bir sorun olan kadın katliamları ile siyasi iktidarın tutumu arasında doğrudan bir bağ olduğunu hatırlatan Fidan Ataselim, 25 Kasım’da “Kadınlar Özgür Yaşayacak” sloganıyla alanlarda olacaklarını belirtti. 

Neden kadın yüzyılı?

Kadının varlık ve özgürlük hakkı güvenceye alınmadan özgür eş yaşama kavuşmanın mümkün olmadığını belirten gazetenin yazarlarından Hêja Zerya, “zorbalık ve şiddetin her biçimi kadının devrim ruhu ve bilinci ile aşılabilir” dedi. 

Münevver Azizoğlu ise kadın düşmanı politikalarda ırkçılık saikini irdeledi.  Beritan Zagros Başûrê Kürdistan, Rojîn Hêja Rojhilat ve İran’daki, Roza Metîna da Türkiye ve Bakûrê Kürdistan’daki kadın politikaları ve mücadelesini geldiği aşamayı ele aldı.

Gazetedeki bir diğer yazı ise bir göç anlatısı. Zorlu bir yolculuk sonrası Türkiye’den Yunanistan’a ulaşan Gulistan Bozdağ’ın hikayesinde savaş ve şiddetin boyutlarından biri olan zorunlu göçün nedenleri ve sonuçları işlendi.  Gazetenin yazarlarından Yurdusev Özsökmenler, insan eliyle gerçekleştirilen çevresel yıkım politikalarına değindi. 
 
Yeni bir paradigma şart

Yeni sayıda dikkat çeken içeriklerden biri de Calabria Üniversitesinde Cinsiyet Çalışmaları ve Araştırma Bölümü Profesörü Laura Corradi’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın demokrasi, ekoloji ve kadın özgürlüğüne dair fikirlerine ilişkin görüşleri. “Abdullah Öcalan’ın fikirleri cezaevi duvarlarını aşmış durumda. Dünyamızda, kalbimizde ve aklımızda geziyor” diyen Corradi, herkesin farklılıklarıyla yaşaması için dünyaya yeni bir paradigmanın şart olduğunu belirtti.

Gazetede sanat kategorisinde Bermal Çem ve Dengbêj Xalîde’nin yazı ve değerlendirmelerine de ayrıca yer verildi. Jineolojî dergisinin yayın serüvenini ise derginin yayın kurulu üyesi Elif Berk anlattı.

Dayê Xunav’ın yaşam öyküsü

Kasım sayısının dikkat çeken içeriklerden biri de Rojbîn Deniz’in kaleme aldığı Şengal’de yaşayan ve DAİŞ saldırılarından kurtulan Dayê Xunav’ın yaşam öyküsü. “Dağlarsız bir yaşam biz Ezidîler’i fermana götürür” diyen dayê Xunav’ın acı, hüzün, direniş ve onur  yüklü hikayesinin ilk bölümünü bir solukta okumak mümkün.

Kürtçe ve Türkçe Portre sayfalarında ise Kate Sheppard ile Mary Wollstonecraft’ın hayat hikayelerini anlatan yazılara yer verildi.  Anı/anlatı kategorisinde Zîn Koçer, gerilla mekanlarında patika ve uzun yolculukların yolcuda yarattığı haz ve huzuru anlatıyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.