Newaya Jin’ın 209. sayısı çıktı

Kadın Haberleri —

.

.

  • Newaya Jin Ağustos sayısı ’15 Ağustos emek kahramanlığıdır’ manşetiyle çıktı. Gazete kadın öz savunması, Êzîdî Fermanı, Türk devletinin sansür yasası, sanat ve jineolojiye kadar pek çok konuyu gündemine aldı.

Aylık kadın gazetesi Newaya Jin’ın 209. sayısı çıktı. Gazete zengin yazar kadrosuyla hem Kürtlerin tarihinde önemli bir ay olan Ağustos’un gündemini hem de geçtiğimiz ayda Kürdistan ve dünyada yaşanan önemli olaylara ışık tutuyor. 

’15 Ağustos emek kahramanlığıdır’ manşetiyle çıkan gazete, özgür kadın hareketinin dört parça Kürdistan’daki öz savunmasının önemini anlatan Songül Ömürcan’ın yazısına yer vermiş. Ömürcan, Kürdistan Özgürlük Hakareketi’nin tarihçesini özetlerken kadının mücadele aşamalarına değinerek; günümüzdeki YJA STAR örgütlemesinin Kürt kadınının örgütsel ve eylemsel kimliği olduğuna dikkat çekiyor. 

Şengal’de direnmek tarihseldir

3 Ağustos Êzîdî Ferman’ının tanıklarından olan Netewî Xemgin  “PKK’î hatin, heval hatin!” başlığıyla Kürtçe tanıklıklarını anlattıyor. Xemgîn; ferman öncesi, ferman günleri ve sonrasını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Aynı konuya değinen diğer bir yazar da Hêja Zerya. “YJA kök kültürü ile toprağına kök salmadır” başlığını tercih eden yazar Zerya, Şengal’in Ortadoğu coğrafyasındaki stratejik konumuna işaret ediyor. Êzîdî inancı ve öz bilgisinin korunmasında kadının rolü anlatarak Şengal’de direnmenin güncelle sınırlı olmadığına değiniyor: “Şengal’de direnmek tarihseldir, kökseldir, kadın ve toplum değerlerini, ahlaki ve politik özü, estetik ilkeyi korumayı amaçlar. Saldırıların kapsamı ve ısrarı kadar direnişin derinliği ve köklülüğü buradan gelmektedir.” 

Temmuz ayında Türkiye, Kürdistan ve Dünya’da öne çıkan güncel gelişmeleri ise yazarlar Yurdusev Özsökmen, Nilüfer Koç, Roza Metîna, Nurhaq Gülbahar ve Nazan Üstündağ ele almış. 

Abdülhamit’i aratan sansür yasası

Türkiye ve Bakurê Kurdistan’da yürürlüğe konulmak istenen sansür yasasına ilişkin geniş bir yazı kaleme alan Yurdusev Özsökmenler, ‘Türkiye tarihi aynı zamanda sansürün tarihidir’ diyor. II. Abdülhamit’in uyguladığı sansür örneklemeleri, 90’lı yılların sansür kararnameleri ile AKP’nin medyayı kendine bağladığı düzenlemelere kadar geniş bir sansür dökümü yapıyor. 

Roza Metîna ise sansür yasasını Kürtçe kaleme almış. Geçtiğimiz aylarda tutuklanan 16 gazeteciyle tutuklu gazetecilerin sayısının 76’yı bulduğuna işaret eden Metîna, sansür yasasının hakikatın örtbas edilmesi ve toplum karşıtlığı olduğunu belirterek aynı zamanda hukuka darbe olduğuna değiniyor.

Yazar Nilüfer Koç bu ayki “Mafê tayinkirina çarenûsa xwe û têkoşîna Kurdan” başlıklı yazısında; halkların kendi kaderini tayin hakkı ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin geride bıraktığı dönemlere ışık tutuyor. Nûrhaq Gûlbahar, ülkenin savunmasında kadın ve toplumun rolünü anlatan yazısında merceği Başûrê (Güney) Kurdistan üzerinde gezdirmiş. Yazar Nazan Üstündağ ise dünya gündeminde bu ay Amerika’daki kürtaj yasaklarını ele almış. Üstündağ Amerika’daki kadınların hayatta kalma mücadelesi içerisinde olduklarına işaret ederek “Savaşa, devletlere karşı kendini örgütlemek zorunda olan enternasyonal bir kadın mücadelesinin ihtiyacını gösteriyor” diyor.  

Ekvador’dan jineoloji notları

Jineoloji sayfasında, Zilan Diyar Kürt Kadın Hareketi’nin deneyimlerini ve jineolojiyi tanıtmak amacıyla Ekvador’a yaptıkları ziyaretin notları var. Latin Amerika’daki yerli halkların mücadele deneyimleriyle Kürt kadınların deneyimlerinin paylaşıldığı çeşitli etkinliklerin hem duygusunu hem de düşüncesini aktarıyor Zilan Diyar. 

Dersim Zêrevan ile röportaj

Sayının Kültür sanat bölümü bu ay Kürtçeye ayrılmış. Ve değerli Kürt kadın yönetmen Dersim Zêrevan ile geniş röportaja yer verilmiş. Dağ sinemasında yetişen ve Halil Dağ ile çeşitli projelerde birlikte çalışan Zêrevan şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları ve gelecek için hedeflediklerini anlatmış. Röportaj, aynı zamanda ‘Dersim Zêrevan kimdir?’ sorusuna da cevap olmuş.  

Türkçe-Kürtçe iki ayrı portrenin yer aldığı sayıda Kaktüs yazarı ‘kadınlar futbol izlemez’ tezini kimin ortaya attığını irdeleyerek kadınların bal gibi de futbol izlediğini hatta çok da güzel futbol oynadığını izleye izleye hicivle yazmış.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.