Newaya Jin’ın Ağustos sayısı çıktı

Kadın Haberleri —

31 Temmuz 2020 Cuma - 23:00

  • Newaya Jin Ağustos sayısında Türk devletinin kadına yönelik saldırıları, Şengal soykırımının dünü ve bugünü ve saldırılara karşı öz örgütlülüğü masaya yatırılıyor.

Aylık kadın gazetesi Newaya Jin’ın Ağustos sayısı çıktı. ‘Güvence örgütlülüğümüzdür’ manşeti ile çıkan 185. sayıda kadın düşmanı saldırılar ve buna karşı örgütlülük ve öz savunma işleniyor.

Devlet odaklı saldırılar

Çevirmen ve yazar Ayşe Berktay ve HDP’li vekil Dilan Dirayet Taşdemir, mutlak itaat iklimi yaratmayı amaçlayan Türk iktidarının fetihçi, sömürgeci, ırkçı, militarist, İslamcı karakterini yorumluyor, bu kritik eşikte kadın kazanımlarını korumanın en büyük güvencesinin kadınların örgütlülüğü ve özgürlük mücadelesi olduğunu vurguluyor.
185’inci sayı, 15 Ağustos Atılımı ile Heftanîn’de devam eden çatışmalar bağlamında YJA Star Merkez Karargah Komutanı Zozan Çewlik’in analiz yazısına yer vermiş.
Kürdistan özelinde dünyada kadınlara saldırıları devletli sistemin tarihsel kini olarak yorumlayan Zerya Gül de, Türk devletinin 23 Haziran’da Kobanê’nin Helincê Köyü’nde gerçekleştirdiği katliama dair detayları paylaşıyor.

3 Ağustos 2014 ve sonrası

3 Ağustos 2014, Şengal soykırımının yıldönümü. Gündemle ilgili Nahide Ermiş’in analiziyle birlikte; Bêrîvan Êzda’nın DAIŞ çeteleri tarafından kaçırılan ve daha sonra kurtulmayı başaran Ahlam Avesta ile yaptığı röportajı ve soykırım sonrası Şengal’de yaşanan süreci okumak mümkün.

Güney’de kadın politikaları

İlgi çeken başka bir yazı da Gazeteci Bêrîtan Zagros’un, Güney Kürdistan hükümetinin kadına dönük şiddet verilerinin paylaşımını engellemesine dair dosya. Yasağın nedenlerini irdeleyen Zagros, bölgede bulunan 280’i aşkın kadın hakları odaklı çalışan kadın kurumları ve örgütlerinin rolüne dikkat çekiyor.
Yeni sayıda Eylem Roni’nin gerilla Roza’ya dair anlatısının yanı sıra edebiyat, portre, bilim kategorilerinde birçok içeriğe yer veriliyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.