Öcalan’a küresel destek

Diaspora Haberleri —

10 Aralık 2020 Perşembe - 16:47

  • Güney Afrika’dan Latin Amerika’ya, Avrupa’dan Avustralya’ya yüzlerce akademisyen, aydın, siyasetçi, sendikacı, sivil toplum örgütü Öcalan’a özgürlük istedi.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için çalışmalar yürüten 'Abdullah Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’da Barış Uluslararası İnisiyatifi', 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle kampanyanın sonuçlarını açıkladı. Toplanan imzalar, Avrupa Konseyi, CPT, BM gibi uluslararası kurumlara teslim edilecek.

Kampanya metninde aralarında İzlanda İşçi Konfederasyonu Başkanı Drifa Snaedal, İzlanda eski İçişleri Bakanı ve eski Kamu Hizmetleri Sendikası Başkanı Ögmundur Jonasson, Prof. Barry K. Gills, Danimarkalı yönetmen Nils Vest, Sanatçı ve ressam Ilkka Aho, Danimarka eski Dışişleri Bakanı Villy Søvndal, Danimarka eski Dışişleri Bakanı Holger K. Nielsen, Fin Komünist Parti Lideri (SKP) Juha Pekka Väisänen, Finlandiya eski Kültür ve Spor Bakanı Milletvekili Paavo Arhinmäki, İtalya Sendikalar Konfederasyonu (COBAS), İspanya’nın en büyük sendikaları İspanya İşçi Dayanışması Sendikası Konfederasyonu Genel Sekteri Jose Luis Carretero, Genel İşçi Konfederasyonu (CGT) Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Sandra İriarte, Eğitim Sendikası STE, İspanya Özgür Avukatlar Derneği, AP Milletvekili Ana Miranda, Bask Otonom Milletvekili ve Kürt Dostluk Grubu Başkanı Ohian Etxebarrieta, Akademisyen Ana İsabel Gonzales Fontela, Almanya’dan Siyaset bilimci ve sosyolog Dario Azzellini, siyaset bilimci Prof. Dr. Werner Ruf, Prof. Dr. Michael Meyen, Prof. Dr. Michael Gunter, Norveç Sosyalist Parti Milletvekili Petter Eide, Afgan Kadınları Destekleme Koordinasyonu (CSDA), İtalyan Sosyalist Partisi’nin yanı sıra yüzlerce kurum ve şahsiyetin imzası var.

Cezaevleri açlık grevinde

Kürt halkı ve dostları, Abdullah Öcalan’ın 99 yılından komployla İmralı Adası’na konulmasından bu yana Kürt halkı ve dostları özgürlüğü için mücadele ediyor. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde 2018’de başlayan açlık grevleri dünyanın dört bir yanına yayılmış; 3 binin üzerinde kişi katılmış, 8 kişi şehit düşmüştü. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi, açlık grevi ve taleplerine dikkat çekmek çin 12 Ocak 2019’da "Abdullah Öcalan ve Tüm Siyasi Tutukluların Tecritinin Sona Erdirilmesi” çağrısı yapmış. Dünya çapında yaygın bir destek olurken, 23 Ocak 2019'da 50 Nobel Ödülü sahibi ayrı bir çağrı ile desteğini duyurmuştu.

Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi, dünkü açıklamasında şunların altını çizdi: "Öcalan'ın özgürlüğüne yönelik son çağrımızın, dünyanın dört bir yanından çeşitli demokratlar, barış savunucuları ve aktivistler tarafından imzalanmasının nedeni, fikirlerinin insanların kalplerinde ve zihinlerinde yankılanmasıdır. Herkesi İmralı Cezaevi’ndeki rejim yıkılıncaya ve hedeflerimize ulaşılana kadar bu talebi ilerletmeye ve vazgeçmemeye çağırıyoruz: Abdullah Öcalan'a Özgürlük-Kürdistan'da Barış!"

Özgürlük korosuna katılın

Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin başlattığı kampanyaya dünyanın dört bir yanından aydınlar, siyasetçiler, akademisyenler, sendikalar, sivil toplum örgütleri destek veriyor. 2013 ile 2015 yılları arasında dünya çapında 10,3 milyon kişi, "Abdullah Öcalan'a ve Türkiye'deki siyasi tutuklulara özgürlük talebini destekliyorum. Öcalan'ın özgürlüü, Türkiye'nin demokratiklemesi ve Kürdistan'da barı için bir dönüm noktası olacak" ifadesinin altına imza atmıştı. "Be yıldan fazla bir süre sonra bu hala geçerli bir talep" denilen imza metninde ,şu ifadelere yer veriliyor: "Öcalan'ın devam eden esareti ve maruz kaldıı insanlık dıı tecrit, Türkiye'nin Kürt bölgeleri içindeki kitlesel baskı ve Kuzey ve Dou Suriye'ye yönelik saldırılar, Türk devleti tarafından benimsenen aynı genel yaklaımın veçheleridir: demokrasi güçlerine ve özellikle de Kürtlere mümkün olan her yoldan saldırmak. Ne yazık ki, uluslararası kurulular bu kötüleen duruma yeterli yanıtı vermekten kaçındılar ve Avrupa Konseyi, Avrupa nsan Hakları Mahkemesi ve İşkenceye Karı Komite (CPT) ile birlikte mralı Adası'ndaki Abdullah Öcalan için en temel insan haklarını bile garanti edemedi. Türkiye'de ve daha geni Ortadou'da özgürlük ve demokrasinin bastırılmasına karı mücadelenin en önemli sembolü Abdullah Öcalan‘dır. Barı içinde bir arada yaamayı savunma yönündeki kararlı duruunun, Kürtler ve Türk devleti arasındaki çatımanın barıçıl bir ekilde çözülmesine yönelik amansız çabalarının, etkili olduu görüldü. Bu, özgürlüünü tüm barısever insanlar için daha da önemli hale getiriyor. Bu yüzden 'Zamanı Geldi—Abdullah Öcalan'a Özgürlük' diyoruz. Lütfen bize imzanızla destek olun ve Kürtler ve tüm Ortadou halkları için özgürlük, demokrasi ve barı mücadelesine katılın. Bu mesajı yerel meclislerinize, konseylerinize, sendikalarınıza, sivil toplum örgütlerinize, mahalli örgütlenmelerinize, partilerinize taıyın ve onları Öcalan'ın özgürlüü için dünya çapındaki koroya katılmaya ikna edin."

"http://freeocalan.org/main" adresi ile "@Free__Ocalan" twitter hesabı üzerinden imza kampanyasının ayrıntılarına ulaşmak ve katılmak mümkün.  HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.