Oğluna söz verdiği gibi

9 Ekim 2020 Cuma - 18:07

  • Ankara 10 Ekim Katliamı anmasına katılmak için her ayın 10’unda, İstanbul’dan Ankara’ya gelen Mustafa Doğan, ”Belki bir gün bu yolda Güney’ime kavuruşum. Umut ediyorum” dedi.

 

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015’te katledilen 103 kişiden biri de Güney Doğan’dı. Katliamda yaşamlarını yitirenleri unutturmamak, hak arayış mücadelesini büyütmek ve faillerden hesap sormak amacıyla kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nde (10 Ekim-Der) MA’dan Emrullah Acar’a konuşan Doğan, mücadelesini anlattı.

Kanıyor ve kabuk bağlamıyor

Doğan, aradan geçen zamana rağmen katliamın travmasını atlatamadığını dile getirerek, “Bu ülkenin başkentinin tam orta yerinde bir katliam yaşandı. Her geçen gün katliamlar silsilesi devam ettikçe o travma daha da kanıyor ve kabuk bağlamıyor. Çünkü sürekli deşiliyor ve o travmayı unutmak mümkün olmuyor” dedi. Yaşadığı travmayı hafifletmek için de anmaya katıldığını ifade eden Doğan, “Bu travmayı atlatabilmek mümkün değil, onun için katliamın yaşandığı o meydana gelerek, belki bir gün bu yolda Güney’ime kavuruşum. Umut ediyorum” diye konuştu.

Adalet tecelli etmiyor

“Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı” hatırlatması yapan Doğan’ı yaralayan bir diğer konu ise yıllardır süren mahkeme süreci. Şimdiye kadar görülen bütün duruşmaları takip eden Doğan, adaletin vicdanlara tecelli etmediğini söyledi. Mahkemede katillerin rahat davranışları yarasını daha da derinleştirdiğini vurgulayan Doğan, şöyle devam etti: “Mahkeme başkanları bize karşı hakarete varan laflar eden katiller sürüsünü uyarmıyor bile. Maalesef memleketin çivisi yerinden çıktığı için bu ülkede özellikle biz ezilen, sömürülen, ötekileştirilen insanlar için adalet hiçbir zaman tecelli etmiyor. Adalet yerini bulana kadar bu davanın takipçisi olacağım.” 

Neden konuşmuyorsun Davutoğlu?

Katliamın yaşandığı dönem başbakan olan Davutoğlu’nun katliamı siyasi çıkarlarına alet ettiğini ve “Ben konuşursam yer yerinden oynayacak, kimse yerinde kalmayacak” sözlerini hatırlatan Doğan, “Neden konuşmuyorsun Davutoğlu?” diye sordu. 

Barış istemeye devam

Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nin yaşanan ölümleri durdurmak için yapıldığını, ancak 10 Ekim’den sonra da insanların yaşamlarını yitirmeye devam ettiğini belirten Doğan, “Mutlaka barış emekçilerin mücadelesi ile barış gelecek. Gelene kadar barış demeye devam edeceğiz” dedi.

Sözümüzü yerine getirmeliyiz

59 aydır gerçekleşen anmaların bu yıl da salgına karşı gerekli önlemler alınarak yapılması gerektiğini isteyen Doğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Salgın var, evet dikkat edilmesi gerekir. İktidar yaptırmamak için elinden geleni yapabilir. Ama biz de kararlı bir şekilde ‘anmamızı yapacağız’ diye tavır koymalıyız. Onlar bu ülkenin barış güvercinleriydi, barış sembolleriydi, barış gelmesini istediler. O barış bayrağını o alanda biz yerde bırakamayız, onlara sözümüz var, o sözümüzü yerine getirmek zorundayız. 10 Ekim Cumartesi günü tek başıma kalsam bile o alana geleceğim ve barışı haykıracağım. 10 Ekim’i unutma, unutturma diyeceğim.”

 ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.