Onbinler ensesti anlatıyor

Kadın Haberleri —

19 Ocak 2021 Salı - 19:00

  • Fransız siyaset bilimci Olivier Duhamel’in üvey oğluna cinsen tacizde bulunmakla suçlanmasının ardından Twitter kullanıcıları ‘#MeTooInceste’ hashtagiyle kendi yaşadıkları ensest hikayelerini paylaşıyor. 

PARİS

Harvey Weinstein’ın onlarca yıldır süren suçlarını teşhirle başlayan #MeToo hareketinin başlamasının üzerinden sadece üç yıldan fazla zaman geçti. Ardından sayısız kadın, kendi istismar hikayelerini paylaşmak ve diğer mağdurlarla dayanışma içinde olmak için sosyal medyayı kullandı.
Şimdi başka bir dalga ise Fransa’da başladı. #MeTooInceste hashtagini (#MeToo hareketinden sonra) içeren kampanya, hafta sonu Fransa’da cinsel şiddetle mücadele eden NousToutes tarafından başlatıldı. Hafta sonu trend olan hashtag, üvey oğluna cinsel tacizde bulunmakla suçlanan Fransız siyaset bilimci Olivier Duhamel’e yöneltilen iddiaların ardından ortaya çıktı. 
#MeTooInceste, Duhamel’in hukukçu olan üvey kızı Camille Kouchner’ın kitabı La Familia Grande’nin 21 Ocak Perşembe günkü tam sürümünden önce yayınlanmasının ardından trend olmaya başladı. Kouchner kitabında Duhamel’i 1980’lerde ikiz kardeşini henüz gençken kötüye kullanmakla suçluyor.
İddiaları “kişisel saldırılar” olarak nitelendiren Duhamel, akademik ve medya rollerinden istifa edeceğini duyurdu. BBC’nin haberine göre Duhamel, Twitter’da şunları yazdı: “Çalıştığım kurumları korumak istediğim için kişisel saldırıların hedefi olduktan sonra gönderilerimden çekiliyorum.” 

Altüst olan yaşamlar

Twitter kampanyası geçen hafta Marie Chenevance olarak bilinen 67 yaşındaki NousToutes aktivistinin mesajıyla başladı. Chenevance, “Bu konudaki sessizlik kodunu kırmak asla mümkün değildi” dedi. Daha önceki yıllarda aktivistlerin aile tacizi hikayelerini paylaştıklarında bir “sessizlik duvarı” ile karşılaştıklarını söyledi.
#MeTooInceste’ hashtag’iyle paylaşım yapan bir kadın, “57 yaşındayım ama halen bu geçmişin kurbanıyım. Hiçbir zaman bir şey inşa edemedim. Sosyal, mesleki ve duygusal hayatım birbirini izleyen başarısızlıklar ve izolasyonla dolu” diye yazıyor.
Aradan geçen 30 yıla rağmen halen çocukluğunda yaşadıklarını unutamayan bir başka kadın ise, “30 yıl aradan sonra halen yaşamımı inşa etmek için mücadele ediyorum” diyor. 
Örgüt, kampanyaya Cumartesi gününden bu yana 80 binden fazla kişinin yanıt verdiğini belirtti.

Milyonlarca ensest mağduru

Kesin rakamlar bilinmese de Fransa’da milyonlarca kişinin aile içinde yaşanan cinsel saldırıların (ensest) kurbanı olduğu tahmin ediliyor. Geçen yılın sonunda yapılan bir anket, Fransa’da her 10 kişiden birinin aile içinde çocukluk döneminde cinsel istismara uğradığını ortaya koydu. Ancak Fransa gibi gelişmiş ülkelerin aksine birçok gelişmekte olan ülkede bu vahşetin daha çok gizli kaldığı da bilinen bir diğer gerçek. 

Sadece yüzde 1’i yargılanıyor

Cinsel şiddet konusunda uzmanlaşmış önde gelen bir psikolog olan Muriel Salmona, tarihsel olarak, aile tacizcileri için “Fransa’da neredeyse tamamen cezasızlık” yaşandığını ve küçüklere yönelik tecavüz davalarının yüzde 1’den azının mahkemeye çıktığını söylüyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.