Önderlik konferansında buluştular

Yurt Dışı Haberleri —

  • Paris, Basel ve Mannheim’dan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle yürüyen uzun yürüyüşçüler bugün Strasbourg’da yapılan "Önderlik konferansı"nda buluştu.

Konferansın ilk bölümünde Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) üyesi Medya Botan ile Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nden Zülfü Bingöl konuştu. Botan, uluslararası komplonun ilk gününden bugüne Kürt halkının ve kadınların komploya karşı mücadelesini anlattı. “Önder Apo, Kürtlerin iradesi. Uluslararası komplo Önder Apo şahsında Kürt halkına karşı geliştirildi” diyen Medya Botan, komploya karşı zindanlardan, dağlara; dağlardan, kentlere kadar direnişin sergilendiğini aktardı. “Öcalan’ın özgürlüğü için zindanlarda büyük mücadele verilerek, büyük bedeller verildi” diyen Botan, Kürt halkının önderini özgürleştirinceye kadar mücadelesinden bir adım dahi geri atmayacağının altını çizdi.

Zülfü Bingöl ise komplonun başlangıç süreçlerini ve komplo süreçlerinin en önemli ayaklarından birisi olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Roma’daki sürecini anlattı. Roma’da Kürt halkının ve dostlarının önderliğini sahiplenmesine karşın uluslararası güçlerin Öcalan üzerinden yürüttüğü pazarlıkları dile getirdi.

Konferansın ikinci bölümünde ise Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Ömer Güneş, komplonun ilk gününden bugüne İmralı İşkence Sistemi’nin nasıl işletildiğini, sistematik işkencenin ulaştığı boyutu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritle uluslararası hukuk başta olmak üzere Türk devletinin kendi anayasasını nasıl çiğnediğine değindi.

STRASBOURG

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.