Pakistan’da sel felakete dönüştü

Dünya Haberleri —

28 Ağustos 2022 Pazar - 17:30

  • Pakistanlı yetkililer, ülkedeki sel felaketi nedeniyle ölenlerin sayısının 1000’i aştığını belirterek daha fazla uluslararası yardım için çağrıda bulundu.

 

Pakistan’da muson yağmurlarının yol açtığı seller nedeniyle Haziran ayından bu yana ölenlerin sayısı hafta sonu 1033’e yükseldi. Yetkililer sadece Cumartesi günü 119 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İçişleri Bakanı Salman Sufi, milyonlarca kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi. “Pakistan ekonomik sorunlarla mücadele ediyordu; tam bunların üstesinden gelmek üzereyken muson felaketi başladı” diyen Sufi, daha fazla uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti. 

33 milyon insan etkilendi

Başbakan Şahbaz Şerif de selden etkilenen bölgeleri ziyaret ettikten sonra “felaketin büyüklüğünün” beklenenden daha ağır olduğunu söyledi. Şerif, 33 milyon insanın sellerden etkilendiğini söyledi. Bu, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i. Şerif de ülkeye daha fazla uluslararası yardım için çağrıda bulundu. 

Aşırı yağış neden oldu

Sellerden en fazla etkilenen bölgeler arasında yer alan güneydeki Sind eyaletinde Ağustos ayı yağış ortalamasının neredeyse 8 katı yağış düştüğü bildirildi. Eyaletteki yıkımın boyutları henüz tam olarak belirlenmiş değil, ancak bölge halkı bunu yaşadıkları en büyük felaket olarak tanımlıyor. 

Yetkililer, sel felaketini iklim değişikliğinin etkisine bağlıyor. Ancak belediyelerin planlama eksikliği ve inşaatların sel alanlarında yapılmasının da kayıpları artırdığı belirtiliyor.  İSLAMABAD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.