Para geldi mahkumlar bekleniyor

Dünya Haberleri —

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani basın açıklaması yapıyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani basın açıklaması yapıyor

  • ABD İran’ın 6 milyar dolarını Katar’daki banka hesaplarına aktardı. İran ABD anlaşmasının ikinci ayağı olan 5’er mahkumun karşılıklı iadesi bekleniyor. 

Katar, İran'a ait 6 milyar dolarlık dondurulmuş fonun Doha'daki banka hesaplarına aktarıldığını onayladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de 5 İranlı ile 5 Amerikalının değiş tokuş edileceği mahkum takasının bugün yapılacağını açıkladı. Reuters'e konuşan bir kaynak Katar aracılığıyla İran ve Amerika Birleşik Devletleri arasında varılan mahkum değişimi anlaşmasının ön şartı olan transferin tamamlandığını söyledi. Katar'a ait bir uçağın 5 Amerikalıyı Doha'ya getirmek üzere İran'da hazır bekletildiğini belirtti.
10 Ağustos'ta açıklanan anlaşma İran'ın yaptırımlar kapsamında Güney Kore'de dondurulmuş halde bulunan 6 milyar dolarlık petrol gelirlerinin İsviçre üzerinden Katar'daki hesaplara aktarılmasının ardından ABD'de bulunan 5 İranlı mahkuma karşılık İran'da bulunan 5 Amerikalı mahkumun değişimini içeriyordu.

Mahkumlar Doha’da takas edilecek
Serbest kalacak Amerikalılar Emad Sharqi, Morad Tahbaz, Siamak Namazi ve isminin açıklanmasını istemeyen iki kişiden oluşurken serbest bırakılacak İranlı mahkumların isimleri paylaşılmadı. Aylar süren dolaylı görüşmelerin ardından varılan anlaşmanın başarılı bir şekilde tamamlanması ile olası bir nükleer anlaşmaya olanak sağlayacak güven ortamının oluşmasına katkıda bulunması bekleniyor.
ABD ve İran iki ülke arasındaki gerilimi düşürmek ve Tahran'ın nükleer programı konusunda bir uzlaşıya varmak için görüşmeleri sürdürüyor. Görüşmeler kapsamında İran'dan Amerikalıları hedef alan saldırılar düzenlememesi ve uranyum zenginleştirme faaliyetini nükleer silah seviyesinin altı olan yüzde 60 ile sınırlandırmasını istiyor. DOHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.