PolitikART’ın yolculuğu

11 Ocak 2022 Salı - 05:26

  • İlk zamanlar gazete çalışanları olarak iş çıkışı cümbür cemaat matbaaya gidip PolitikART’ı elden gazetenin arasına yerleştirmemiz, bu şekilde de ekin ilk sayfasına hep parmak izimizi bulaştırmamız... 

MERAL ÇİÇEK

 

PolitikART, Özgür Kürt Basını’nın çıkardığı ilk ek değil elbette ama şimdiden en uzun ömürlüsü olmayı başardı. Bir geleneğin içinde kendi geleneğini oluşturabilmiş olması bu yönüyle, özellikle emek verenler açısından, sevindirici ve anlamlı. Tabii bugün itibariyle 13 yıllık yolculuğunda sabit kalmadı, ilk çıktığı gibi değil. Ama değişim de yolculuğa dahildir. Mühim olan, hep daha iyi, güzel, doğru olanı bulma arayışının canlı tutulmasıdır. Bu yönüyle de PolitikART kendi özünü korumakla birlikte bazı değişimler ve yenilikler yaşadı. Bunlar içerisinde en güzel, anlamlı ve mutluluk verici olan, Kürtçe de çıkmasıdır.

300. sayı vesilesiyle PolitikART’ı anlatan bir yazı yazmam istendiğinde bu yolculuğa başlarkenki süreç, onun ilk adımları ve bir de süreç içinde yaşadıklarımız bir bir hafızamda canlandı. Gündem belirleme tartışmalarımız, mizanpaj akşamlarımız, Cuma sabahları manşet belirlemek için yaptığımız beyin jimnastiği, ve bir de ilk zamanlar gazete çalışanları olarak iş çıkışı cümbür cemaat matbaaya gidip PolitikART’ı elden gazetenin arasına yerleştirmemiz, bu şekilde de ekin ilk sayfasına hep parmak izimizi bulaştırmamız... Ne çok anı biriktirmişiz meğer. Bunların bir kısmını paylaşmak isterim. 

Özgür Politika zamanında Ek Politika vardı. Bir süreden sonra Ek Politika mecburiyetten format değiştirdi ve haftada bir kez, gazetenin içinde dört büyük sayfa olarak çıktı. 2006 Ocak ayında Yeni Özgür Politika da yayın hayatına başladığında cumartesi günleri okurlarına dört sayfalık ek sundu. Yeni Özgür Politika’nın ekinde farklı olarak her sayıda, o hafta içinde ölüm yıldönümü olan bir şahsiyetin portresine yer veriliyordu. Bu portrelerin çoğunu ben hazırlıyordum ve bu görevin bana çok şey kazandırdığını da söylemeliyim.