Qamişlo'da 8 Mart kutlandı

Kadın Haberleri —

6 Mart 2021 Cumartesi - 13:38

  • Rojava Kurdistan’ının Qamişlo kentinde Dünya Kadınlar Günü kitlesel bir miting ile kutlandı. Qamişlo kentindeki 8 Mart mitinginde yapılan konuşmalarda, "Kadınların ve  Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için mücadeleyi büyüteceğiz" mesajı verildi.

Qamişlo'da 8 Mart etkinlikleri kapsamında düzenlenen mitingde on binlerce kadın bir araya geldi. Mitingte atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarda kadınların devrime öncülük etmeye devam edeceği belirtilerek, Önder Abdullah Öcalan'ın fiziki özügrlüğü sağlanana ve bölgedeki işgal son bulana dek mücadeleyi büyütme çağrıları yapıldı.   

Qamişlo’da düzenlenen 8 Mart mitinginde konuşan Kongreya Star Sözcüsü Remziye Mihemed, 8 Mart’ı Önder Abdullah Öcalan ve tüm Suriyeli kadınlara adadı.

Kadınların örgütlenerek, yüzlerce savaşçının fedakarlıklarıyla kazandığı kazanımlara sahip çıkıp devrimi garanti altına alacağını kaydeden Remziye Mihemed: “Mücadelemiz tüm işgal edilen bölgeler özgürleştirilene kadar devam edecek. Kadınların ve Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için mücadeleyi büyüteceğiz. Kadınlar yalnızca mücadeleyi büyütüp örgütlenerek özgürleşebilir” dedi.

Daha sonra konuşan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Sözcüsü Necla Temi, “Kadınlar tarih boyunca toplumda yok sayılmayı ve erkek egemen zihniyetini reddetti. Mücadele dolu bir tarihin ve verilen büyük fedakarlıkların ardından siyasi, askeri ve toplumsal alanda birçok kazanım elde edildi. Kadınlar devrimde kahramanlıklarıyla ve  duruşlarıyla tüm dünyayı derinden etkiledi. Sınırsız bir mücadele yürüttü, ortak değerleri savundu ve halklar arasında ortak yaşam sistemini oturttu” ifadelerini kullandı.

YPJ, kadın savaşçıların, Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî başta olmak üzere işgal edilen bölgelerdeki kahraman Suriyeli kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Necla Temi, uluslararası topumu sorumluluklarını yerine getirmeye ve Türk devletinin kadınlara dönük saldırılarını durdurmaya, suçluları yargılamaya çağırdı.

 YPJ Sözcüsü Nesrîn Abdullah ise “Özgür kadın söz verdiğinde bunu yerine getirir. Biz söz verdik ve tutacağız. Özgür kadın her zaman dünyanın ve toplumun olmaya devam edecek. YPJ’nin sizlere selamı var. Devrimimizi koruyacağımızın, Erdoğan ve Türk işgalini yeneceğimiz sözünü bir kez daha yeniliyoruz. Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de bayrağımızı bir kez daha dalgalandıracağız. DAİŞ çetelerinin bayrağını nasıl indirdiysek çetelerin bayrağını da indireceğiz. Kadınların bayrağını dalgalandırmak için bütün dünya kadınlarının mücadele etmesi gerekir” diye konuştu.

ANHA / QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.