QSD Zîban’da ezdi

Dünya Haberleri —

QSD güçleri Zîban'da Foto: AFP

QSD güçleri Zîban'da Foto: AFP

  • Zîban'dan Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgesine sızmaya çalışan Şam hükümeti güçleri ile QSD arasında yaşanan çatışmalarda 20 rejim askeri unsuru öldürülürken 4 QSD savaşçısı da şehit düştü. Saldırı bir kaç saatte etkisiz hale getirildi.

Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetiminin askeri gücü Suriye Demokratik Güçleri (QSD), Şam hükümetine bağlı Difa Watani çete gurupları ile rejim ordusu unsurlarının sızma girişimlerini engellendiğini duyurdu. Rejim güçleri ile QSD arasında yaşanan çatışmalarda 20 rejim askeri unsuru öldürülürken 4 QSD savaşçısı da şehit düştü. Ziban’da bir kadının da rejimin açtığı ateş ile yaşamını yitirdiği açıklandı. 
Fırat Nehri'nin batı yakasındaki el-Meyadin kentinde konuşlu Suriye hükümetine bağlı ordu güçlerinin pazartesiyi salıya bağlayan gece Deyrizor’un doğu kırsalındaki Zîban beldesine dönük başlattıkları saldırı püskürtüldü. 
Şam hükümeti ve çetelerinin yoğun topçu bombardımanı ve ağır silahlar eşliğinde başlattığı saldırıya QSD güçleri ile yerel savunma birimleri hızlı şekilde cevap verdi. Bir kaç saat süren çatışmada Şam hükümet güçlerinden 20 silahlı unsur öldürüldü, 31’i de yaralandı. QSD çatışma sonrası yayınladığı resmi açıklamada 4 arkadaşlarının şehit düştüğünü ve bir sivilin de rejim ateşi ile yaşamını yitirdiğini duyurdu. 
Konu hakkında HAWAR Ajansı ve Şarku'l Avsat'a bilgi veren QSD Basın Sözcüsü Ferhad Şam, pazartesi akşamı el-Meyadin’den açılan topçu bombardımanı altında Ziban’a sızma girişimi sırasında Şam hükümetine bağlı askeri unsurlar ve çeteleri saatler içinde püskürttüklerini açıkladı. Çatışmalarda Şam hükümet güçlerinin ve çetelerin, ‘sivillerin evlerini ve camileri çatışmak, saklanmak ve tahkimat amaçlı olarak kullandığını’ belirtti.
Şam hükümeti güçlerinin, sızma girişiminde bulunanları desteklemeklemek için topçu bombardımanı ve ağır silahlarla sivil halka saldırdığını açıklayan Şami, “Sivillerin evlerine ve kent pazarına çok sayıda top mermisi düşerken, bir sivil de hayatını kaybetti. Hizmet kurumları sızan paralı askerler tarafından yağmalanırken, çok sayıda kişi de yaralandı” ifadelerini kullandı.
Çatışmalarda yaralananlar olduğunu ve yaralıların, el-Meyadin ve Deyrizor’daki hastanelere kaldırıldığını söyleyen QSD Sözcüsü Şami, “Terör saldırısında 4 savaşçımız şehit oldu” şeklinde konuştu. DÊRAZOR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.