Randevuya koşturup laf atıyor

Dünya Haberleri —

15 Ocak 2021 Cuma - 16:23

  • Bir aydan Joe Biden’den yanıt alamayan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 alımı ve F-35 programıyla ilgili konuştu.

 

Erdoğan, Cuma namazı çıkışında Türkiye'nin ABD ve AB ile ilişkileri konusunda açıklamalar yaptı. ABD'nin seçilmiş Başkanı Biden'ın görevi devraldıktan sonra bu konunun çözüme kavuşturulacağını umduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: "Çok ciddi bir parayı ödediğimiz halde F-35'ler ne yazık ki hala verilmedi. Bu tabii bizim uluslararası diplomaside Amerika'nın bir müttefik ülke olarak bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Temenni ederim ki Sayın Biden'ın görevi üstlenmesiyle birlikte görüşmelerimizi yaptıktan sonra, çok daha olumlu adımları atar ve bunları da yoluna koyarız."

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: "Bizim savunma sanayiine yönelik atacağımız adımları hiç bir ülke belirleyemez. Biz bir defa kendi savunma noktasındaki adımlarımızı bir yerlerden izin alarak yapamayız. Biz bir NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olarak da NATO'da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesini asla kabul edemeyiz."

Middle East Eye’de yayımlanan haberde, Erdoğan'ın ekibinin, ABD'nin seçilen yeni başkanı Joe Biden ile telefonla görüşme talebinde bulunduğu, ancak aradan bir ay geçmesine rağmen Biden ekibinden talebe yanıt verilmediği yazılmıştı.

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.