Renkler, sloganlar buluştu

9 Mart 2021 Salı - 17:00

.

.

  • İsviçre’den Almanya’ya, Belçika’dan Avusturya’ya kadar Avrupa’nın bütün ülkelerinde kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla cinsiyetçiliğe, ırkçılığa, homofobiye ve kapitalizme karşı ’grev’ diyerek alanlara çıktı, ortak mücadele mesajı verdi.

HABER MERKEZİ

Çoğu merkezde ortak organize edilen yürüyüş ve mitinglerde Kürt kadınlar da kendi giysileri, slogan, pankart ve zılgıtlarıyla ön saflarda yerini aldı. Etkinliklerde Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin başlattığı “Diktatörü Yargılamak İçin 100 Neden” kampanyası için imza toplandı. 

ALMANYA

Almanya’nın hemen hemen bütün kentlerinde kentlerinde alanlara çıkan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Bütün kadın örgütlerinin Frankfurt’un Alte Oper meydanında ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, kadın özgürlük mücadelesinin sembol isimlerinin yanısıra katledilen kadınların fotoğrafları taşındı. Örgüt temsilcileri yaptıkları konuşmalarla kadın cinayetlerinin politik olduğuna vurgu yaparak, erkek egemen sisteme karşı ortak mücadeleye çağırdı. Konuşmaların ardından müzik ve sloganlar eşliğinde Hauptwache’ye doğru yürüyüşe geçti.
Kendi kıyafetleri, pankart, döviz ve sloganlarıyla yer alan kadınlar da “Diktatörü yargılamak için 100 neden” kampanyası için imza topladı.