Roboskî bir eşiktir

28 Kasım 2022 Pazartesi - 16:45

Roboski İçin Adalet Girişimi, eylemlerinin 131. haftasında

Roboski İçin Adalet Girişimi, eylemlerinin 131. haftasında

  • Roboski İçin Adalet Girişimi, eylemlerinin 131. haftasında, “Coğrafya kader değildir ve Roboskî faillerinin yargılanması, bu acıların bir daha yaşanmaması için bir eşiktir” dedi. 

Roboskî İçin Adalet Girişimi, Şirnex’in Qileban ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 131. haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde açıklama yaptı. “Katiller Bulunsun! Roboskî Bir Daha Asla” pankartının açıldığı eylemde konuşan İHD üyesi Tanju Gündüzalp, cezasızlık politikasına değinerek, “Zîlan, Dersim, Koçgirî, Koçağıl, Piran, Çorum, Maraş, 90’larda işlenen faili meçhuller, Roboskî, Tahir Elçi cinayeti; hepsinde sistemin sorumluluğu biliniyor ama tüm cinayetler ve katliamlarda gerçek örtülüyor. Coğrafya kader değildir ve Roboskî faillerinin yargılanması, bu acıların bir daha yaşanmaması için bir eşiktir” dedi.

Devletin halk için var olması gerektiğini vurgulayan Gündüzalp, “Savaş üreten kirli tüm oluşum ve gelişmelerin araştırılmasını istemek, insan haklarını önceleyen her birimiz ve her kurum için bir sorumluluktur. Savaş, bir halkın mutlu, adil ve insanca yaşamasının karşısındaki en büyük sorundur. Devlet; adalet için adım atmıyor, cezasızlık sürüyor” şeklinde konuştu. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.