Rojava modeli çok etkileyici

Diaspora Haberleri —

30 Mayıs 2022 Pazartesi - 21:00

Wanja

Wanja

  • 4 ülkede süren Uzun Yürüyüş’ün Almanya etabına katılan enternasyonalist gençlerden Wanja, “Rojava’da Kürtlerin kendi öz gücünü dayanan etkileyici mücadelesinden çok şey öğrenebiliriz” dedi.

DENİZ BABİR/ERDOĞAN ZAMUR/EREM KANSOY

Avrupa’da Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarına karşı 4 koldan Uzun Yürüyüş gerçekleştiriyor. Almanya’da Kürt gençleri ile enternasyonalist gençlerin başlattığı yürüyüş ikinci gününü geride bırakırken, İngiltere, İsviçre ve Yunanistan’da da gençler 3 günlük yürüyüşün startını dün verdi. 

Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) ve Jinên Ciwan ên Têkoşer (TekoJIN) öncülüğünde gerçekleştirilen Uzun Yürüyüş’ün Almanya etabı Pazar günü Dortmund’da başlamıştı. Akşam saatlerinde Essen’deki DKTM’ye ulaşan ve burada düzenlenen şehit anmasına katılan gençler, dün sabah saatlerinde tekrar yürüyüşe geçti. Aralarında 10’u aşkın enternasyonalistin de bulunduğu onlarca genç "Li dijî xiyanet û dagirkeriyê Werin Cenga Azadîyê/İhanet ve işgale karşı özgürlük savaşına gelin” ve "Defend Kurdistan" pankartları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri eşliğinde kent merkezi boyunca yürüyüşünü sürdürdü. Gençler, yürüyüşlerinin 3. gününde Duisburg’da olacak. 

Wanja festivalden geldi

Yürüyüşe katılan enternasyonalist gençlerden birisi de Wanja. Baden-Württemberg eyaletinden geliyor. Lützerath’taki Enternasyonalist Gençlik Festivali’nde yürüyüşten haberdar olduğunu belirten Wanja, “Festival benim için çok güzel bir tecrübe oldu, çok şey öğrendim. Bu nedenle yürüyüşe de büyük bir mutlulukla katıldım” dedi. 

İlham verici, güç alıyoruz

Devrim mücadelelerini çok önemsediğini vurgulayan Wanja, “Bu mücadeleler mutlaka birleşmeli. Dayanışma çağrılarıyla sınırlı kalmamalı” dedi. Rojava devrimini de çok önemsediğinin altını çizen Wanja, “Kendi öz güçlerine dayanmaları, kendilerini yönetmeleri ve savunmaları çok etkileyici. Bu mücadeleden çok şey öğrenebiliriz” diye konuştu. 

 

İsviçre

PKK halktır, halk burada

İsviçre’de de dün Uzun Yürüyüş’ün startı Solothurn’daki 1 Mayıs Alanı’nda verildi. Yürüyüşte “PKK halktır, halk burada” yazılı pankart dikkat çekti. Eylemcilerden Yusuf Amed ise gerillaya karşı kimyasal silah kullanılmasına tepki göstererek, “Gerilla onurumuzdur” dedi. İsviçre’deki Uzun Yürüyüş bugün Biel kentinden devam edecek.

İngiltere

Gerilla kıyafetiyle yürüdüler

İngiltere’de ise Uzun Yürüyüş eyleminin startı Kuzey Londra’nın en işlek güzergahı Enfield’deki Herford Road caddesinde verildi. Harringey caddesi boyunca devam eden yürüşte Öcalan’ın posterleri taşındı. Çok sayıda kişinin de “Öcalan’a özgürlük” ve “Li dijî xiyanet û dagirkeriyê Werin Cenga Azadiyê” yazılı tişörtler giydiği görüldü. Gerilla kıyafetleri giyerek, işgal saldırılarına karşı direnen gerillaya da selam gönderildi. Dün 10 kilometrelik yürüyüş ardından Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ndeki etkinliğe katılan eylemciler bugün ise yürüyüşe Hackney’den başlayacak.