Rusya Ukrayna kentlerini vurdu

Dünya Haberleri —

Odessa

Odessa

  • Rusya Ukrayna’ın başkenti Kiev, Harkiv, Odessa, Dinyeper, Potova ve Lviv’i de kapsayan geniş çaplı füze saldırısında 5 sivil yaşamını yitirdi. 

Rusya günün erken saatlerinde Ukrayna kentlerini hedef alan füze saldırısı ile yine alt yapıyı hedef aldı. Birçok kentte enerji altyapısı büyük oranda zarar gördü. Ukraynalı yetkililer konutların da isabet aldığı saldırılarda en az beş kişinin öldüğünü, çok sayıda yaralı olduğunu açıkladı. 
Rus güçlerince yapılan füze saldırısında başkent Kiev, ülkenin ikinci büyük kenti Harkiv, Karadeniz'deki önemli liman kenti Odesa'nın yanı sıra ülkenin merkezindeki Dinyeper ve Poltava'dan batıdaki Zitomir, Vinnitsya ve Rivne'ye  kadar uzandığı bildirildi.Ukrayna’nın en batısında Polonya sınırındaki Lviv kentinde 4 kişi, bir kişi de Dnipropetrovsk'te füzelerin yerleşim yerlerine isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

Elektirik kesintileri başladı
Ukrayna Enerji Bakanı Herman Haluşçenko füze saldırısını "Ukrayna'nın enerji altyapısına yönelik bir başka barbarca saldırı" olarak nitelendirerek kınadı.
Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, kentin güneybatısında patlamalar olduğunu ve acil servislerin bölgeye gittiğini belirtti. Kentin bazı bölgelerinde elektriklerin kesildiği bildirildi.
Harkiv Valisi Oleh Syniehubov da, Ukrayna'nın doğusunda yer alan kentin kuzeydoğusuna 15 füze isabet ettiğini ve sivillerin yaşadığı binalarının vurulduğunu açıkladı. Bu kentte de elektrik kesintileri yaşandığı aktarıldı.
Odesa bölge valisi Maksim Marchenko da yaptığı açıklamada, toplu bir füze saldırısının liman kentindeki bir enerji tesisini vurduğunu ve elektriklerin gittiğini belirtti. Kentte yerleşim alanlarının da vurulduğu aktaran vali halka sığınaklarda kalmaları uyarısında bulundu.

Guterres'in ziyaretinden saatler sonra
Füze saldırıları, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatına ve Rusya'nın gıda ve gübre ihracatına izin veren bir anlaşmanın uzatılması konusunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmek üzere Kiev'i ziyaret etmesinden saatler sonra geldi. 
Öte yandan Rus ve Ukrayna güçleri arasında Bahmur bölgesini ele geçirmek için yoğun çatışmalar sürüyor. KİEV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.