Saarbrücken’de çifte protesto

Dünya Haberleri —

.

.

  • Almanya’nın Saarbrücken kentinde Türkiye’nin kimyasal silah saldırıları ile Alman polisinin demokratik Kürt kurumlarına ve yurtseverlerin evlerine yaptığı baskınlar düzenlenen kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi. 

ERKAN GÜLBAHÇE / SAARBRÜCKEN

Saarbrücken Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DTKM), Seebrücke Saar, Antifa, Alman Komünist Partisi (DKP), Links Jugend, Antifasicht Schulerinen Kolektiv ve Conekt Saar’ın çağrısıyla toplanan çok sayıda kişi Çarşamba akşamı DTKM’den Max Ophüls Meydanı’na yürüdü.

Yılmadık, buradayız
Gösteri ardından yapılan konuşmada ise 17 Ekim’de DTKM ve Kürt yurtseverlerin evlerine yapılan baskınlar kınanarak, "Derneğimiz 1978 yılından beri demokratik çalışmalarını sürdürüyor. Alman devletinin baskılarına rağmen kültürel ve siyasi faaliyetlerimize devam edeceğiz. Kürdistan’da yaşanan vahşete de sessiz kalmayacağız” denildi. Baskının Türkiye ile yapılan işbirliğin sonucu olduğunu da vurgulandı.

Mücadeleden vazgeçmem
Evi basılan yurtseverlerden Mahmut Elmas ise, 38 yıldan beri Almanya’da yaşadığını ve illegal bir faaliyetinin olmadığını belirterek, "Ben evli ve sekiz çocuk babasıyım. Sabah saat 5:00’te çocuklarım uykudayken kapımıza dayandılar. Ben bu baskından dolayı yılmadım aksine mücadeleye ve Önderliğe bağlılığım arttı” dedi.

Alman halkı için utanç
Alman kurumları ise yaptıkları ortak açıklamada, Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayarak, "Her halk gibi Kürtler de kendi kültürüyle yaşamak için mücadele ediyor. Alman devletinin Kürt kurumuna saldırısı Alman halkı için bir utançtır” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.