Sakine Cansız Festivali coşkulu geçti

Kadın Haberleri —

27 Haziran 2022 Pazartesi - 17:45

İsviçre / Sakine Cansız Kadın Festivali

İsviçre / Sakine Cansız Kadın Festivali

  • İsviçre’nin Zürih kentinde 28 kadın kurumunun ortaklaşa düzenlediği Sakine Cansız Kadın Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Festivalde en çok çocuklar mutlu oldu.

ERDOĞAN ZAMUR / İSVİÇRE

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te katledilen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız’ın anısına İsviçre’de yapılan festivalin bu yıl 9’cusu gerçekleştirildi. 

"Diren, Örgütlen, Özgür Yaşa” şiarıyla düzenlene festival Almanya'da şehit düşen siyasetçi Aysel Doğan ile Zap, Metîna ve Avaşîn şehitlerine adandı.

 

Zürih’in Kasernenareal alanında  düzenlenen festivale kadınlar sabah erken saatlerde geldi. Herkeste bu yıl katılım nasıl olacak diye endişe vardı. Çünkü bir gün önce Almanya’nın Düsseldorf kentinde merkezi yürüyüş vardı. Ancak Düsseldorf’un coşkusu festivalede yansıdı. 

28 kadın kurumu bir arada

Tertip komitesinde yer alan Diren Aydın, festivalin her yıl daha çok uluslararası düzeye ulaştığını söyleyerek, “Festivali ilk iki yıl Basel kentinde, bir yılda Zürih’de tek başımıza yaptık. Daha sonra dost kadın örgütleri içine dahil oldu ve 9. Sakine Cansız Kadın Festivali’ni 28 Kadın kurumu ortak olarak yapıyoruz” dedi.