Sanatıyla zulme ayna tutan kadın: Aslı Filiz

Kadın Haberleri —

A. Aslı Filiz

A. Aslı Filiz

  • Almanya’da yaşayan grafik tasarımcı A. Aslı Filiz’in “Mezopotamya Renkleri” adlı ilk kişisel sergisi Kulturhof  Itzehoe’de 15 Ocak’ta sanatseverlerle buluşturacak. Filiz’in çalışmalarında Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’dan Taybet Ana’ya kadar birçok direnişçi kişi yer alıyor.

ARDÎN DÎREN / HAMBURG

Almanya’da yaşayan sanatçı A. Aslı Filiz’in “Mezopotamya Renkleri (Mesopotamische Farben)” adlı ilk kişisel sergisi Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Itzehoe Kulturhof’ta açılacak. Tarih ve mitolojinin yanı sıra birçok Kürt şahsiyeti de çalışmalarında işleyen Filiz’in sergisi 15 Ocak’ta sanatseverlerle buluşacak. Sergi 1 Nisan’a kadar açık olacak.

Öcalan’ın kitap kapağını da hazırladı 

Filiz, 20 yıl grafik tasarımcı olarak çalışıp Ciwan Haco, Metin Kemal Kahraman, Mehmet Akbaş, Fuat Saka, Mizgin Müjde Arslan gibi birçok sanatçı için afiş, logo ve albüm kapağı çalışmalarına imza attı. Aynı zamanda Hamburg Kürt Film Festivali, Red Music Digital, Londra Kürt Film Festivali, Jineoloji Dergisi, Tiyatra Saraya Baran, Kobanê Sineması, MKM, MIG Zentrum, CENİ, Rojbin Kadın, NuJinha gibi birçok siyasi, kültür ve haber kurum ve kuruluşları için afiş ve logo çalışmalarında bulundu. Ayrıca Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Barış İnisiyatifi’nden Havin Güneşer ile aktif olarak çalışan Filiz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın siyasi kısa özgeçmişini anlatan “Freedom Shall Prevail” isimli kitabın da grafik çalışmalarını yaptı.

Garibe Gezer’i unutmadı 

Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğrenci olan sanatçı, grafikte ve tuval çalışmalarında daha çok Mezopotamya kültürünü ve renklerini ele alıyor. Gılgamış, Zerdüştçülük, Şamanizm, Dersim’in Kayıp Kızları, Şahmeran gibi konuları işleyen Filiz, ayrıca Kürt bilge Musa Anter ve cezaevinde öldürülen Garibe Gezer’e de sanatında yer vererek bir hafıza oluşturuyor. Mitoloji ve tarihten beslenen sanatçı ile hazırladığı sergiye ilişkin konuştuk.