Zîlan, Kürt-Alevi kadının çığlığıydı

Dosya Haberleri —

Zilan (Zeynep Kınacı)

Zilan (Zeynep Kınacı)

  • Zîlan (Zeynep Kınacı), 1995 yılında Dersim’de gerillaya katılır. 6 Mayıs 1996 tarihinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik suikast girişimi yaşanır. Bu girişim, Zîlan’ın karar sürecinde büyük rol oynar. Kişisel olarak fedai eylemi kararı alır ve 30 Haziran 1996 tarihinde başarılı bir şekilde uygular.
  • Yılmaz Dersim: "Zîlan arkadaş, büyük bir cesaret ve fedakârlık gösterdi. Kendini bilinçli ve örgütlü bir şekilde feda etmek bambaşka bir şeydir. Gerçek savaşçılık ve komutanlık bu olsa gerek. Zîlan arkadaş eylemin tarihe mal olacağının bilincindeydi. Mektuplar yazıyordu. Moralli ve coşkuluydu."
  • Çeko Şimal: "Zîlan arkadaşı, dağa ilk geldiğinde tanıdım. Gerillacılığa hayrandı. Gerçekten seviyordu. Zorluklara rağmen gerilla romantizminden zevk alıyordu. Ateşi çok seviyordu. Ateş yakmayı ve ateşte çay yapmayı çok seviyordu. Zîlan aydın bir kadındı. Zevk aldığı, güzellik kattığı, moral veren her şeyi paylaşıyordu."
  • Dicle Nurhak: "Zaten onunla ilk karşılaştığımızda en dikkat çeken yanı güler yüzlü, sempatik ve içtenliğiydi. Onu tanıyan herkes ilk bunu söyler. Dolu doluydu. Yüzü de güleçti, tıpkı bazı fotoğraflarında olduğu gibi. Derler ya, hem hiç ölmeyecekmiş gibi hem de yarın ölecekmiş gibi yaşadı. Sanki geleceği seziyordu."

TANYA YILMAZ

Zîlan (Zeynep Kınacı), 30 Haziran 1996 tarihinde Dersim merkezinde yaptığı fedai eylemiyle hafızalara kazındı. O tarihten sonra Kürtler, doğan kız çocuklarına Zîlan ismini koydu. Yüzlerce Zîlan doğup büyüdü. Gerillaya katılan genç kadınlar, Zîlan kod adını aldı. 1994 yılında Kürt Özgürlük Mücadelesi’ne katılan Zîlan, bir yıl Adana’da çalışma yürütür. Ardından 1995 yılı yazında Dersim’de gerillaya katılır. Arkadaşlarının anlatımıyla katıldığı andan itibaren özellikle şehirlerde gerilla eylemleri nasıl yapılır, konusuna kafa yorar. Henüz bir yılını doldurmamışken 6 Mayıs 1996 tarihinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik suikast girişimi yaşanır. Bu girişim, Zîlan’ın karar sürecinde büyük rol oynar. Kişisel olarak fedai eylemi kararı alır ve başarılı bir şekilde uygular. Yüz yıllık soykırıma, sömürgeciliğe dur diyen Kürt-Alevi bir kadının çığlığı olur. Kendisi de henüz çocukken bu katliamlardan payını almış, ağıtlarla büyümüş bir Kürt kadınıdır. Çocukluğundan beri ailesine, toplumuna karşı sorumluluk gösteren Zîlan, henüz 24 yaşındayken yaşamı en çok sevdiği yerde en büyük fedakarlığa imza atmış ve Kürt özgürlük tarihinde yerini almıştır.

Zîlan’ın gerillada geçirdiği zamanlara ilişkin mücadele arkadaşları, onun ortak özelliklerine vurgu yapıyor. Arkadaşlarının anlatımıyla bilinci yüksek, paylaşımcı, heyecanlı, arayışları güçlü olan bir kadın. Ateş başında şarkı söylemeyi, şiir okumayı, doğayı, çiçekleri, yaşamayı seven bir kadındır. Ancak sömürgeci devlete karşı öfkesi de bir o kadar büyük olur. Gençliğinin ilk zamanlarından itibaren ailesine, çevresine karşı oldukça yardımsever ve fedakârdır. Arkadaşları, bu fedakarlığını, büyük bir bilinç ve örgütlülükle eyleme dönüştürdüğüne vurgu yapıyor.