Sare’ye umut ol!

Kadın Haberleri —

9 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

  • Sare Siyajin Aras, henüz 1 yaşında. SMA TİP1 hastası ve ihtiyaç duyduğu ilaç çok pahalı. Ailesi, bebeklerinin iyileşebilmesi için bağış kampanyası başlattı.

M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Henüz 1 yaşındaki Sare Siyajin Aras’ın Çewlîg Kanireşli olan ailesi, İstanbul’da yaşıyor. Sare, hareket sinir hücrelerinden kaynaklı nöro-müsküler bir hastalığın en tehlikelisi olan SMA Tip 1 denilen evresini yaşıyor. Hastalığın tedavisinde kullanılan ve Amerika’da üretilen ZolgenSMA ilacının fiyatı ise dudak uçuklatıyor. 6 miligramlık ilacın fiyatı 2,4 milyon dolar. Maddi durumu ilacı almaya el vermeyen aile, bunun üzerine "Sare’ye Umut Ol" kampanyasını başlattı.
Sare bebegin hayata tutunabilmesi için en geç bir sene içerisinde bu ilacın temin edilmesi gerekiyor. Zira 2 yaşına girdikten sonra ilaç etki göstermiyor.

Kuzenleri kolları sıvadı

Sare bebekle dayanışma amacıyla Hamburg’da yaşayan kuzenleri Şehriban, Berfin Aras ve arkadaşları Seyran Çelik kollarını sıvadı. Başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde her hafta Hamburg’un çeşitli semtlerinde açılan pazar yerlerinde stant açarak kampanyaya destek oluyorlar.
Görüştüğümüz gençlerden Şehriban Aras, Sare bebeğe yönelik başlattıkları kampanyaya ilişkin şunları söyledi: “Sare benim kuzenim. 1 yaşında ve SMA Tip 1 hastası. Ailesinin ilacı alacak parası yok. Türkiye’de başlatılmak istenen "Sare’ye Umut Ol" bağış kampanyasına valilikten izin çıkmayınca, burada ne yapabiliriz diye kendimize sorduk. Sosyal medya üzerinden bu kampanyayı başlattık. Yanısıra kız kardeşim Berfin ve arkadaşım Seyran Çelik’le her hafta semt pazarlarında stant açarak eşya satıyor ve bu kampanyaya destek oluyoruz. Sonuçta bir insanın yaşamı söz konusu. Hem bir insan hem de kuzenleri olarak buna seyirci kalamazdık."

Sare bizim çocuğumuz da olabilirdi

Seyran Çelik de Sare’yi yaşatmak istediklerini belirterek duygularını ifade etti: "Sare bizim çocuğumuz da olabilirdi. Herşeyden önce hayata sarılan masum bir bebek o. Bağış kampanyası ile birlikte aileye ve Sare’ye ses olmak istiyoruz. Belki bu kadar parayı toplamayabiliriz ama vicdanımızın sesine kulak veriyoruz. Kampanyaya herkes destek vererek Sare’yi yaşatabilir. Tüm insanlara çağrımız, bu kampanyaya destek vermeleridir.”
Sarê’ye destek vermek isteyenler, sareyeumutol / Instagram, @sareyeumutol / twitter, sareyeumutol / facebook üzerinden aileyle iletişime geçebilir. Sare için açılan banka hesabı şöyle:

Kuveyt Türk Bankası
Sare Siyajin Aras
IBAN: TR79 0020 5000 0966 3776 4000 01
BIC/SWIFT: KTEFTRIS


Hesapların hepsine kolayca ulaşmak için; http://taplink.cc/sareyeumutol linkine tıklayabilirsiniz.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.