Savaş Almanya’ya yaradı

Dünya Haberleri —

.

.

  • Almanya Ekonomi Bakanlığı, 2023'ün ilk dokuz ayında silah ve mühimmat satışından 8,76 milyar euro ciro yapıldığını duyurdu. Almanya savaş sanayii 2022’de de 8,36 milyar euroluk silah satmıştı. 

Dünyada savaş sanayisi ve silah üretiminde lider devletlerden kabul edilen Almanya savaş sanayii ihracatında, Ukrayna'ya yapılan ihracat ile yıl sonunda rekoru görmesi bekleniyor. Federal hükümet, 2023'ün Ocak-Eylül döneminde 8,76 milyar euro çapında silah ihracatına onay verdiği bildirildi. Alman Hükümet’i, geçen yılın tamamında 8,36 milyar euro büyüklüğünde silah satışına yeşil ışık yakmıştı.
Alman savaş araçları ihracatı en büyük girdiyi 2021 yılında  9,35 milyar ile gerçekleştirmişti. 2023 yılında bu miktarın aşılmasına kesin görü ile bakılıyor. 

Ukrayna en büyük alıcı
Almanya Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlara göre, ihracatının 3,3 milyarlık bölümünü Ukrayna'ya gönderilen ürünler oluşturuyor. Veriler toplam ihracatın üçte birden fazlasının bu ülkeye yapıldığını ortaya koyuyor. Bakanlık verileri ayrıca, Ukrayna'ya 2023 yılında gönderilen silah ve teçhizata federal hükümetin, geçen yılın aynı dönemine oranla dört kattan daha fazla onay verdiğini gösteriyor.

Macaristan’da silahlanmaya hız verdi
Almanya savunma sanayiinin, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeleri ile Japonya, İsviçre, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelere, 2023'ün ilk dokuz ayında 4,33 milyar euro büyüklüğünde satış yapmasına izin verdiği, bunun 1,03 milyar euro gibi büyük bir kısmını, bir AB ve NATO müttefiki olan ve son dönemlerde silahlanmaya büyük yatırım yapan Macaristan'a yönelik ihracatın oluşturduğu aktarıldı.

Silaha insan hakları kılıfı
“İttifak ve değer ortakları” olarak adlandırılan silah meraklısı ülkelere ihracat konusunda konuşan Almanya Ekonomi Bakanlığı'nın Yeşiller partili müsteşarı Sven Giegold, bu ülkeler ile işbirliği için "vazgeçilmez" dedi. Müsteşar Giegold, ortaklarına savaş araçları satışına, genel bir onay verildiğini aktardı. Giegold, satılan savaş materyalinin alıcı ülke tarafından başka ülkelere gönderilmeme koşuluna bağlı olduğunu söyleyip bunun insan hakları ihlallerinin engellenmesine dönük bir tedbir olduğunu iddia etti. 

Dağdelen, ‘sahtekarlık’ dedi  
Federal Parlamento'daki Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen konuya dair yaptığı açıklamada Yeşiller’in seçim öncesi ve şimdi yaşananın taban tabana zıt olduğunu söyleyip “sahtekarlık” dedi. Yeşiller'in seçim kampanyası döneminde, silah ihracatının daha iyi kontrol edilmesi gerektiğini yönünde mesajlar verdiğini, söyleyen Dağdelen, "Yeşiller'in seçim vaatleri karşımıza tek tek sahtekarlık olarak çıkıyor" ifadelerini kullandı. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.