Scholz’a çağrı: Tavır alın

Dünya Haberleri —

22 Nisan 2022 Cuma - 19:00

Gökay Akbulut

Gökay Akbulut

  • Sol Parti Federal Milletvekili Gökay Akbulut, Scholz hükümetine işgal saldırısıyla uluslararası hukuku ihlal eden Türkiye’ye karşı tavır alma çağrısında bulundu. Akbulut işgal saldırılarını soru önergesiyle Federal Meclis’e de taşıdı.

Alman Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, Türkiye’nin işgal saldırılarını Federal Meclis’e (Bundestag) taşıdı. Akbulut, önergesinde Scholz hükümetine şu soruları yöneltti:“Türkiye’nin Güney Kürdistan ve Rojava’ya yönelik askeri saldırısını uluslararası hukuka aykırı görüyor musunuz? Federal hükümet, Ukrayna’ya yönelik savaştan ötürü Rusya’ya karşı aldığı yaptırımlara benzer adımları Türkiye için de uygulayacak mı?”

ABD’nin onayı var

Gazetemize konuşan Akbulut, “Sol Parti olarak Türkiye’nin saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz” dedi. “NATO ortakları, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaşını en güçlü şekilde kınayıp, Rusya'ya yaptırımlar uygularken hatta Ukrayna‘yı ağır silahlarla silahlandırırken, Türkiye'nin saldırısını tolere ediyorlar” diyen Akbulut, ABD'nin izni olmadan Türkiye’nin bu saldırıyı gerçekleştiremeyeceğini de belirtti. 

Sessizlik bozulmalı

İki yüzlü politikadan vazgeçilmesini isteyen Akbulut, “Sol Parti, hangi devlet tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın, herhangi bir saldırı savaşını kategorik olarak reddeder. Aynı şeyi federal hükümetten de talep ediyoruz. Bu sessizlik bozulmalı ve Türkiye'nin saldırganlık savaşı durdurulmalıdır” dedi.

WD ihlali onaylamıştı

Akbulut, Türkiye'nin daha önceki Güney Kürdistan saldırılarında Almanya Federal Meclis Bilim Servisi'nden (WD) uluslararası hukuk açısından bir değerlendirme istediğini de hatırlatarak, Bilim Servisi raporunun uluslararası hukuk ihlallerini onayladığını aktardı. 

Hedef işgaldir

ARD Kahire yöneticisi gazeteci Daniel Hechler de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna savaşı devam ederken, Erdoğan uluslararası hukuku ihlal eden başka bir saldırı savaşı başlattı” dedi. 

Rojava Bilgi Merkezi (Rojava Information Center) kurucularından gazeteci Matt Broomfield ise attığı twette “Türkiye, Zap ve Avaşin bölgelerini hava saldırıları ve toplarla vurarak bir işgal daha başlattı. Türkiye, yasaklı kimyasal silahlarıyla başlattığı bu saldırılarla sivilleri öldürüyor” ifadelerini kullandı. 

Batı sessiz 

İsviçre Basel Kantonu Sosyal Demokrat Partisi Başkan Yardımcısı Marcel Colomb da paylaşımında “Erdoğan, Kürtlere karşı saldırıda Ukrayna'daki savaşı kullanıyor. Kuzey Irak'taki saldırısı bunu açıkça ortaya koyuyor” diyerek, Batı’da ise büyük bir sessizliğin hakim olduğunu vurguladı.

Çifte standartı kırın

Fransız Komünist Partisi’si (PCF) ise yaptığı yazılı açıklamada “Türkiye'nin Kürt özgürlük savaşçılarına yönelik askeri saldırısını kınıyor ve Fransa ve Avrupa Birliği hükümetlerini çifte standartı kırmaya ve Erdoğan'ın Irak'taki saldırısını reddetmeye çağırıyoruz” diyerek, Fransa ve AB’yi göreve çağırdı. HABER MERKEZİ

Almanya’nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall’in Türkiye silah satması geçmişte bir çok kez

Kürdistanlılar ile Alman dostlar tarafından protesto edilmişti.

İşgalci Türkiye’ye Alman silahı 

Almanya, 2021 yılında yaklaşık 1 milyar 510 milyon euro değerinde silah sattı. Baş alıcılar arasında Medya Savunma Alanları’na işgal saldırıları nedeniyle tepki çeken Türkiye de var. 

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı'nın dünkü açıklamasına göre, ülkedeki savunma sanayi, 2021 yılında yaklaşık 1 milyar 510 milyon euro değerinde silah ihracatı yaptı. Bu silahların yüzde 60'tan fazlası ise NATO ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışındaki devletlere satıldı.