Sen baştasın, sen suçlusun

Dünya Haberleri —

İsrail kentlerinde protestolar

İsrail kentlerinde protestolar

  • Ölü sayısının 30 bini çokça aştığı İsrail Hamas savaşı sürerken İsrailliler Netanyahu’nun istifasını istedi. Tel-Aviv’de toplanan onbinler suçlu sensin sloganı attı.

İsrailliler başkent Tel-Aviv başta olmak üzere Berşeva ve Hayfa’nın da içinde olduğu çok sayıda kentte, rehine takasının gerçekleşmesi, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası ve erken genel seçim talebiyle gösteri düzenledi. Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı önünde toplanan binlerce göstericilere İsrailli eski siyasetçiler ve esir yakınları hitap etti. 
Göstericiler, Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçileri beceriksizlikle ve savaş kışkırtıcılığı ile eleştiren pankart, afiş ve dövizler taşıdı. İsrail polisi, çok sayıda birlik ve demir bariyerlerle Kaplan Caddesi'nin bulunduğu meydanda göstericilerin yolu kapatmaması için konuşlandı.

Seçim hemen
Göstericiler, sıkça Netanyahu'ya hitaben, "Sen baştasın, sen suçlusun", "Seçimler hemen" sloganları attı. Bir grup gösterici, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemelerine karşı protestolarda sembolleşen, polislerin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi'ndeki meydana yürümek istedi.
İsrail polisi, protestocuları engellemeye çalışırken güç kullandı. Taraflar arasında arbede yaşandı. Meşaleler taşıyan bir grup gösterici polis engelini aşarak Tel Aviv'deki caddelerde yürümeye başladı. Göstericiler kentteki bazı yolları kapattı.

Üç gösterici göz altıda
Öte yandan, Birüssebi (Berşeva), Hayfa gibi diğer kentlerde de hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. İsrailli esirlerin yakınları ve onları destekleyen yüzlerce kişi Batı Kudüs'te İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un konutu yakınında toplandı. Göstericiler, hükümetten bir an önce Gazze'de ateşkes ve taraflar arasında karşılıklı esir takası anlaşması talep etti. Kayseriye'de bulunan Netanyahu'nun şahsi konutunun önünde de binlerce İsrailli protesto gösterisi yaptı. TEL-AVİV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.