Şengal’i satanlar Êzîdîleri koruyamaz

Dünya Haberleri —

14 Ekim 2020 Çarşamba - 20:48

  • Strasbourg’daki Öcalan’a özgürlük eylemine katılan Avrupa Êzîdî Koordinasyonu’dan Carcur Cemil, Barzani’ye seslenerek, "3 Ağustos’ta Şengal’i sattın, Güney Kürdistan’a Türkiye çetelerini soktun. Nasıl bizi koruyacaksın?" diye sordu.

Avrupa’daki Êzîdî kurumları bugünden itibaren Almanya’nın başkenti Berlin’de federal parlamento ile Türkiye, Irak, ABD, Rusya gibi ülkelerin büyükelçilikleri önünde Bağlar ve Hewlêr hükümeti arasındaki Şengal anlaşmasını protesto edecek.

 
Strasbourg’daki Öcalan’a özgürlük eylemi 4. gününe girdi. Eyleme katılan Kürdistan’ın farklı parçalarından örgütlerin temsilcileri hamlenin Kürtlerin ulusal birliğini sağlamak için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Avrupa Konseyi (AK) önündeki oturma eylemi 3 günü geride bıraktı. Bir ay sürecek eylemin ilk haftasındaki grupta Kürdistanlı ve Türkiyeli siyasetçiler, sol örgüt ve kurumlar ile inanç  temsilcileri yer alıyor. Dayanışma ziyaretlerinin devam ettiği eylemi dün çok sayıda kişi ziyaret ederken; ATİK’liler ile MAR-DEF’li ve TEV-ÇAND’lı sanatçılar da destek ziyaretinde bulundu. Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’nin 9 yıldır sürdürüldüğü alanda gerçekleştirilen eylemde “Tecrit, işgal saldırıları ve yükselen faşizm” konulu seminerler düzenlendi.

Dört parçadan temsilciler
Eyleme Kürdistan’ın dört parçasından temsilciler de katılıyor. Avrupa Êzîdî Koordinasyonu’ndan Carcur Cemil, "Serok Apo dört duvar arasında Êzîdîlerin başına gelecekleri gördü. Kürt Özgürlük Hareketi bizi korudu. Êzîdîler için Serok Apo’nun özgürlüğü çok çok önemlidir" dedi. Bağdat ve Hewlêr hükümeti arasında imzalanan Şengal anlaşmasına tepki gösteren Cemil, anlaşmanın temel amacının Êzîdî halkının özgücüne dayalı savunmanın bertaraf edilmesi ve statü talebinin önüne geçmek olduğunu belirtti. 2014 yılında DAİŞ’in soykırımından geçen Êzîdî toplumunun ikinci kez KDP’nin ihanetiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Cemil, Barzani’ye seslenerek; "3 Ağustos’ta Şengal’i sattın, Güney Kürdistan’a Türkiye çetelerini soktun. Nasıl bizi koruyacaksın?" diye sordu ve ekledi: Êzîdîleri hiçe sayan bu anlaşmanın kabul edilmesi mümkün değil." Cemil, Avrupa’daki Êzîdî kurumlarının anlaşmayı protesto için Berlin’de bugünden itibaren eylemde olacağını da duyurdu.

KDP eliyle TC’ye pazarlanıyor
KCDK-E Başur Temsilcisi Hoşiyar Salih ise, Güney Kürdistan’ın KDP eliyle Türk sömürgeciliğine açıldığını, KDP’nin Kürdistan’ı kendi çıkar ve iktidarına kurban ettiğini belirtti. KDP’nin Hewlêr’de Tevgera Azadî’nin çalışmalarını da engellendiğini belirten Salih, "Hewlêr KDP’nin değil Türk MİT’inin elindedir. KDP, orada Kürt soykırımı için Türklere klavuzluk ediyor" dedi. Heftanîn’deki direnişe işaret ederek Salih, "PKK sadece 4 aydır sadece Türk ordusu ile değil NATO, ABD ile savaşıyor" diyen Salih, KCK’nin başlattığı hamlenin işgale karşı bir araya gelmeyi esas aldığına vurgulayarak, "hamle etrafından birleşelim" dedi.

Kongre kararımızdır
PJAK Temsilcisi Ebrahim Alipour, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün tüm Ortadoğu’nun özgürlüğü anlamına geldiğini belirterek, "KODAR ve PJAK gerçekleştirdiği kongrelerinde Önder Apo’nun özgürlüğü için mücadele etme kararı aldı. Kararlarımız KCK hamlesine denk düştü. Tüm halkımızı hamleye sahiplenmeye davet ediyoruz" dedi.

Hamle birliği pekiştirir
PYD Avrupa temsilcilerinden Xebat Şakir, "Önderlik 20 yıl Rojava’da kaldı, fikirleri ve felsefesi Rojava’da yaşam buldu. PYD ve Rojava halkı olarak Öcalan’ı önderimiz olarak görüyor ve hamleyi sahipleniyoruz" diye konuştu. Kürtlerin ulusal birliği açısından hamlenin çok önemli olduğunu kaydeden Şakir, "Dolayısıyla hamleye ENKS dahil, 25 partiden oluşan Yekîtiya Niştîmaniya Kurdistan, Pêşverû, Partiya Yekîtî gibi partiler, yine aydınlar ve sivil toplum kuruluşları da katılmalı. Ulusal birlik anlamında önemli adımlar atıldı ama daha da ileriye gidilmesi. Yeni adımların atılması gerekiyor ki Rojava’da elde ettiğimiz kazanımları koruyabilelim" diye konuştu.

Şehit ailelerinden imza kampanyası
Şehit Aileleri Komitesi KOMAW adına Lokman Arslan, "22 yıldır Reber Apo’nun şahsında tüm Kürt halkı esir olmuştur. Önderliğin özgürlüğü güneşimizi karartamazsınız eylemi ile onlarca şehit verdik" dedi. Şehit aileleri olarak Öcalan’ın özgürlüğü için imza kampanyası başlattıklarını duyuran Arslan, "Şehit ailelerimiz ile bir araya gelip imza kampanyasını büyütmek için toplantılar yapacağız. Topladığımız imzaları tüm insan hakları kurumlarına teslim edeceğiz" diye belirtti.

Faşizme karşı birleşik mücadele
KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise komplonun işgal saldırıları ve Kürt halkına yönelik katliamlarla devam ettiğini belirterek, "Komplonun sona ermesi ve çözüm Öcalan’ın özgürlüğü ile mümkün" diye konuştu. KCK’nin başlattığı "Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı" hamlesinin tüm ezilenlere bir çağrı olduğunun altını çizen Koç, faşizme karşı birleşik bir mücadele ile özgür, eşit bir yaşamın sağlanabileceğini vurguladı.

BARIŞ BALSEÇER / STRASBOURG

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.