Sêrt Barosu hazır

Sêrt Barosu Yönetim Kurulu üyesi Rodi Bilek

Sêrt Barosu Yönetim Kurulu üyesi Rodi Bilek

  • Sêrt Barosu Yönetim Kurulu üyesi Rodi Bilek, kırsal bölgelerde yaşanacak olası sorunlara karşı önlem aldıklarını söyledi. 

 

745 sandıkta, 201 bin 801 seçmenin oy kullanacağı Sêrt’te, seçim güvenliğine ilişkin çalışmalar sürüyor. Sandık güvenliğinin sağlanması için avukatlar olarak hukuki hazırlık sürecinde olduklarını dile getiren Sêrt Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Rodi Bilek, avukatların süreci en sağlıklı şekilde yürütmenin koruyucusu olduğunu ifade etti. Seçim sonuçlarının, hukuki ve meşru açıdan kesinleşene dek sahada çalışma yürüteceklerini aktaran Bilek, “Avukatların 100’e yakını, siyasi partilerin müşahitleri olarak bildirildiler. 200’e yakın meslektaşım da hukuki bilgilendirme amacıyla alanda olacaklar. İrtibat numaralarımız açık olacak. Buna ilişkin müşahitler ve yurttaşlar bize hukuki olarak neler yapabilecekleri konusunda danışabilecek” dedi.

Kırsalda da önüne geçeceğiz

Kırsal bölgelerde müşahitlerin sayıca eksikliğinden kaynaklı önceki dönemlerde birtakım sorunların yaşandığını dile getiren Bilek, “Önceki dönemlerde savcılıklara ve baroya birçok şikâyet geldiğini biliyoruz. Bu dönemde de bunun önünü almak adına gerek baro olarak, gerek bağımsız avukatlar olarak, gerekse siyasi partilerin müşahitleri olarak önemli bir hazırlık süreci yaşadık. Pervari ve Şirvan ilçelerinin kırsal bölgeleri, merkeze oldukça uzak olup, maalesef ki kolluk görevlilerinin olumsuz etki edebildiği alanlar. Biz de avukatlar olarak hazırlığımızı yaptık ve bunun önüne geçeceğiz, çünkü herkesin önceliği demokratik bir seçim olması” şeklinde konuştu.  

Müşahitlerin sorumluluğu büyük

Bilek, sandık güvenliğinin sağlanmasında müşahitlerin önemine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Baroların şikâyet ve itiraz hakları bulunmadığı için müşahitler bu yönüyle seçimin güvenliğini sağlayan, sandık kurulunu gözlemleyen ve denetleyen en önemli organlardır. Müşahitler, seçimin başladığı andan ıslak imzalı tutanakların İlçe Seçim Kurulu'na teslim edildiği ana kadar şahit oldukları her türlü hukuksuzluğa karşı, yazılı ve sözlü olarak İlçe Seçim Kurulu’na doğrudan şikâyette bulunma hakkına sahiptir. Dolayısıyla müşahitlerin denetleme, itiraz etme, şikâyet etme konusunda çok güçlü hakları mevcut.” 

Sandıklardaki çıksın

Avukatların süreç boyunca görev alanlarından ayrılmayacağını kaydeden Bilek, şu uyarılarda bulundu: “Hepimizin ortak gayesi, sandığa yansıyanın sandıktan çıkmasıdır. Yani demokratik ve meşru bir seçim olması. Usul ve yasaya aykırı herhangi bir şeyi hiçbirimiz ummuyoruz. Bunun haricinde müşahitlerin kendi itiraz, şikâyet, hak ve yetkilerinin neler olduğunu iyice öğrenerek, bu süreci yürütmelerini tavsiye ediyoruz. Vatandaşa da güvenli bir seçim ortamının, dayanışma ile herkesin elini taşın altına koyarak gerçekleştireceğini bildirmek istiyorum. Umuyorum ki olumlu, güzel bir sonuç olur. Dolayısıyla demokratik bir seçim yapmışız diyebiliriz.”  SİİRT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.