Şiddete fren

Kadın Haberleri —

.

.

  • Mimoza Kadın Derneği, “Şiddeti Frenliyoruz” projesi kapsamında Mersin’de 150 şoföre toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri vermeyi amaçlıyor. 

HABER MERKEZİ

Bursa Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin ortaklığıyla Wan, Trabzon, Edirne ve Mersin’de faaliyet yürüten 4 ayrı kadın derneği, “Şiddeti Frenliyoruz” projesi hazırlıklarına başladı. Projenin Mersin ayağı Mimoza Kadın Derneği çatısı altında yürütülecek. 6 ay önce Mersin’in Akdeniz ilçesinde kuruluşunu deklare eden Mimoza Kadın Derneği’nin Başkanı Çiğdem Göksoy, Mezopotamya Ajansı’ndan Esra Solin Dal’a, “Şiddeti Frenliyoruz” projesiyle cinsiyet eşitsizliğini ve şiddeti önlemeye yönelik farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi.  

Dernek yapısı içerisinde dalında uzman avukat, sosyolog, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve teknikerlerden oluşan bir ekiple bu çalışmayı yürüttüklerini anlatan Göksoy, çalışmayla farkındalığın yanı sıra mücadele alanlarını genişletmeyi de amaçladıklarını dile getirdi. 

Toplumsal cinsiyet eşitliğini bilen bir erkek profili

Pandemi süreciyle birlikte kadına yönelik fiziki, psikolojik ve ekonomik şiddetin arttığına işaret eden Göksoy, “Yeni kurulan bir dernek olmamıza rağmen, özellikle pandemi sürecinde çok fazla başvuru aldık. ‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesi bu ihtiyaçtan doğan bir çalışma. Kadın şiddete uğradığı zaman o alandan dışarıya çıkması gerekiyor. İlk yöneldiği yer ulaşım araçları. Bunlar genelde taksi şoförleri oluyor. Şiddete uğrayan kadının bindiği aracın şoförünün onu anlayabilmesi ve doğru dernek ve kurumlara götürebilmesi için bir bilince sahip olması gerekir. Yine toplumsal cinsiyet eşitliğini de bilen bir erkek profili oluşturmak gerekiyor. Toplumsal cinsiyete duyarlı çok az erkekler var. Bununda farkındalığı oluşturmak için böyle bir projenin öncülüğünü yapmaya karar verdik” dedi.

Çok dilli broşür

Proje kapsamında çalışma yürütecek olan Sosyolog Ülfiye Özcan ise, duraklarda taksi şoförlerine toplumsal cinsiyet eşitliğinin yanı sıra, şiddete uğrayan kadınlara nasıl yaklaşılması gerektiğiyle ilgili eğitimler de verileceğini söyledi. Bu konuda kitapçık ve broşürler hazırladıklarını ifade eden Özcan, broşürlerin Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere dört dilde basıldığını aktardı. 
 
Hedef 150 şoför

Özcan, devamla şunları söyledi: “4 dilli broşürler arabaların içinde olacak ve içerisinde şiddet tanımı, şiddete uğradığında neler yapabilecekleri, hangi yasal yollarla haklarını savunabileceklerine ilişkin bilgiler yer alacak. Eğitimleri, Şoförler Odası yöneticileriyle durakları ziyaret ederek vereceğiz. Aynı zamanda hazırladığımız manifestoları eğitim verdiğimiz duraklara asacağız. Eğitimlerimiz henüz başlamadı, ön hazırlıklarımız tamamlandı. Hedefimiz en az 150 şoföre ulaşmak. Bu proje kadına yönelik şiddetin önünü geçmeyebilir ancak bir farkındalık yaratabilir. Bu süreçten sonra oluşacak çalışmalarda, kadınlarla mücadele ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.