Son gününe kadar mücadele etti

Diaspora Haberleri —

26 Ekim 2020 Pazartesi - 15:38

  • Almanya’nın Celle kentinde Kürt özgürlük mücadelesinin emektarlarından Êzîdî Salih Kaba (66) korona nedeniyle hayatını kaybetti.

 

Eylül ayının hastaneye yatırılan Kaba tedavisinin sürdüğü Hannover hastanesinde 24 Ekim’de yaşamını yitirdi. Evli ve 7 çocuk babası olan Kaba, Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Meleqacel köyünde 1 Mart 1954'te doğmuştu. 1980’lerden bu yana Almanya’da sürgünde bulunan Kaba, yaşamının son yıllarını Celle’de geçirdi.

Kürdistan’da da özgürlük mücadelesinde de aktif olarak yer alan Kaba’nın kardeşi Cemil Kaba, Türk devletinin işkenceleri sonucu hayatını yitirmişti.

Birlik için canla başla çalıştı

Almanya’daki Kürdistan Toplulukları Konfederasyonu (KON-MED) "Kürdistan ve Êzîdî toplumunun vatansever ve en değerli aktif çalışanlardan Salih Kaba’nın yaşamını yitirdiği haberini derin bir üzüntüyle almış bulunuyoruz" dedi. "Salih Kaba yoldaş, Almanya'ya gelişinden son gününe kadar yıllardır yorulmadan halkının özgürlüğü için militanca çalışma yürüttü. Hastalığına rağmen son nefesine kadar Almanya'nın Celle kentindeki Demokratik Kürt Halk Meclisi üyesiydi. Kürt halkının ve Kürdistan’ın özgürlüğü, Êzîdîlerin birliği ve dayanışması için canla başla çalıştı. Arkadaşları ve topluluğu arasında bir ışık gibiydi" diyen KON-MED eşbaşkanları devam şu mesajı verdi: "Salih yoldaş, senin uğruna emek sarfettiğin özgürlük amacını gerçekleştirene dek sürdüreceğimize söz veriyoruz. Başta acılı ailenin, sevenlerinin ve tüm Kürdistan halkının başı sağ olsun."

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.