Şüpheli kadın ölümleri özel savaşın bir parçası 

Kadın Haberleri —

.

.

  • Şirnex’te artan şüpheli kadın ölümlerinin özel savaş politikalarının bir parçası olduğunu söyleyen TJA aktivisti Zozan Aksu, kadın örgütlülüğünün ve kurumlarının hedef alınmasıyla yalnızlaştırılan kadının intihara sürüklendiğini belirtti.

MA/ŞIRNEX

Türkiye’de her geçen gün artış gösteren kadına yönelik şiddet olayları İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinden sonra cesaret bulan faillerin işlediği suçlarla ürkütücü bir hal aldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun (KCDP) verilerine göre, Nisan ayında 16 kadın cinayeti işlendi, 14 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 
Şüpheli kadın ölümlerinin sık yaşandığı illerden biri de Şirnex oldu. 2020’de ve 2021 yılının ilk 5 ayında Kevser Eroğlu, 17 yaşındaki R.Ö., 14 yaşındaki Betül Uçar, Gurbet Üren ve Leyla D., kentte şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren kadın ve çocuklardan sadece bir kaçı olarak kayıtlara geçti.  Şüpheli kadın ölümlerine dair başlatılan soruşturmalar ise “intihar” denilerek kapatıldı.

Kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinin bölge de yürütülen özel savaş politikalarının bir sonucu olduğunu belirten Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zozan Aksu, şiddetin yayılmasında kadın kurumlarının kapatılması, faillerin korunması, kadının yalnızlaştırılmaya çalışılmasının da etkilerinin olduğunu ifade etti. 
 
Alanları kadınlara daralttılar  
 
Şirnex ve ilçelerinde belediyelere atanan kayyumlar tarafından kadın kurumlarının kapatılmasının ardından, bölgede kadına yönelik şiddetin arttığını söyleyen Aksu, "Botan bölgesi direnişiyle bilinen bir bölge. Sistem de bunu çok iyi biliyor ve toplumsal bütün alanları kadınlara daraltmak istiyor. Kadınların toplumda söz sahibi olmaması için elinden geleni yapıyor. İktidarın bu yaklaşımı özel savaş politikaların bir parçasıdır” ifadelerinde bulundu.  
 
Örgütlülük hedef alındı
 
Kadınlar arasındaki örgütlülüğün hedef alınıp, kadının yalnızlaştırıldığını belirten Aksu, “Kadına destek olan, maddi ve manevi olarak kadınların yanında duran kurumları tek tek kapattılar. Bu yöntemler şiddeti artırırken, kadının sesini de aynı zamanda kısmış oldu. Bu da bölge de daha fazla kadın intiharlarına, katliamlarına neden oldu” yorumunda bulundu.  
 
Özel savaşın sonuçları
 
Şirnex’te sadece Mayıs ayında iki kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Aksu, “Kadınların yaşadıkları bir sorun karşısında başvurabilecekleri merkezlerin kapatılmış olması şiddeti artırdı. Kadınlar ya intihara süreklendi, ya da öldürüldü” dedi.

İktidar tarafından işsiz bırakılan erkeğin evde kadına şiddet uyguladığını söyleyen Aksu, “Bölgede hem kadınların hem de erkeklerin çalışabileceği alanlar yok. Evde boş oturan erkek, sisteme öfkelenmesi gerekirken, tüm hıncını kadından alıyor ve şiddet uyguluyor. Ama bizler şunu çok iyi biliyoruz ki artan kadın ölümleri ve intiharları devletin bölgede yürüttüğü özel savaşın sonuçlarıdır" şeklinde konuştu. 
 
Failler için harekete geçmiyorlar
 
Yargının ve emniyetin kadın ölümlerine sıradan olaylarmış gibi yaklaştığını belirten Aksu, erkeklerin bundan güç aldığını ifade etti. Aksu, “Şırnak ve ilçelerinde intihara sürüklenme ya da kadın cinayeti yaşandığında kolluk güçlerinin veya yargının failleri bulmak için herhangi bir girişimi olmuyor. Evet, her olayda gözaltına alınan oluyor ancak bu kişiler ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılıyor ancak ekonomi, şiddet ya da toplumsal herhangi bir olaya karşı demokratik tepkisini göstermek isteyenler gözaltına alınıyor. Emniyet onu gözaltına almak için seferber oluyor. Aynı hassasiyet bir kadın öldüğünde gösterilmiyor” dedi.  

Zaman kaybetmemeliyiz
 
TJA olarak “Em xwe diparêzin” kampanyası kapsamında, kadınlara yönelik saldırılara karşı özsavunmanın önemini anlattıklarını söyleyen Aksu, “Kampanyamız sayesinde birçok kadına ulaştık. Çalışmalar verimli geçti, ancak yetersiz olduğunu düşünüyoruz. O nedenle daha çok çalışmamız gerekiyor. Önce kendimizi eğiterek bu saldırıların önüne geçmiş oluruz. Şüphesiz bu bilinci oluşturmak ve yaygınlaştırmak mücadele de öncülük yapan kadınların sorumluluğundadır. Bu yüzden biz TJA olarak daha fazla kadına ulaşmalıyız. Bunun tersi hareket edersek kazanımlarımızı kaybetmiş oluruz” diye belirtti.  

Kadın intiharlarını ve kadın ölümlerini yakından takip ettiklerini belirten Aksu, failler gereken cezayı alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.