Suriye izolasyonu bitiyor 

Dünya Haberleri —

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan el Suud

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan el Suud

  • Suudi Arabistan ve Suriye karşılıklı konsoloslukların açılması ve uçuşların yeniden başlamasını kararlaştırdı. Görüşmeler ardından yapılan açıklamalarda toprak bütünlüğüne vurgu yapıldı. 

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Suudi Arabistan ile ikili ilişkilerin sonlandığı 2011 yılından sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ilk üst düzey bürokrat oldu. Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Ferhan el Suud ile Cidde'de bir araya gelen Faysal Mikdad, deprem bölgelerine Suudi Arabistan’ın gönderdiği yardımlar için teşekkür etti. Suudi Arabistan ve Suriye arasında yaşanan normalleşme sürecinin bir adımı olarak karşılıklı konsolosluk hizmetlerinin ve iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılmasında karar kılındı.
Görüşme sonrasında yayımlanan ortak açıklamada, Suriye devletinin Suriye topraklarında kontrolü tamamen yeniden sağlamasının ve "silahlı milislerin varlığı ile Suriye'nin iç işlerine dış müdahalelerin sona erdirilmesinin" önemine vurgu yapıldı.

Suriye Arap camiasına dönüyor
Görüşmede "Suriye'deki krize, Suriye halkının yararı gözetilerek ülkenin güvenliği, istikrarı, Arap ve Müslüman kimliği ile toprak bütünlüğünü koruyacak siyasi çözüm bulma çabalarının ele alındığı" kaydedildi. Arap Baharı olarak adlandırılan ve Suriye’de de rejim değişikliği talep eden gelişmeler sonrası gelen izolasyonun ardından Suriye'nin Arap camiasına geri dönüşünün sağlanmasının önemine de işaret edildi.
Ortak açıklamada, insani yardımların Suriye'nin tüm bölgelerine ulaştırılmasındaki zorlukların aşılması, Suriyeli sığınmacılar ve yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi, uyuşturucu kaçakçılığı ve terörizm ile mücadelede iş birliğinin önemine de vurgu yapıldı. Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, Suudi Arabistan'ın Suriye'deki krizin sona erdirilmesine yönelik çabalarını takdir ettiklerini belirterek depremden etkilenen bölgelere sağlanan insani yardımdan dolayı da teşekkür etti.

Riyad, Arap Birliğine çağıracak
Suudi Arabistan, Mikdad'ın ziyaretinden iki gün sonra Suriye'nin Arap Birliği'ne geri dönüşü konusunda bölge ülkelerinin dışişleri bakanlarının katıldığı bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Riyad'da 19 Mayıs'ta düzenlenecek Arap Birliği zirvesine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da davet edilmesi planlanıyor.
Suudi Arabistan ve pek çok Arap ülkesi 2011'de başlayan iç savaş sürecinde Suriye ile ilişkileri askıya almış ve Beşar Esad'ı devirmeyi hedefleyen silahlı gruplara destek vermişti. Son dönemde yaşanan normalleşme sürecinde son olarak dün Suriye ile Tunus arasında büyükelçiliklerin yeniden açılması kararlaştırılmıştı. CİDDE

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.