Tayland’da hareketin ön saflarında kadınlar

Kadın Haberleri —

27 Aralık 2020 Pazar - 21:00

  • Protesto cephelerinde kadınlar, iş yerlerinin ve siyasetin hâlâ erkeklerin hakim olduğu bir krallıkta cinsiyet eşitliği çağrısı yapıyor.

Tayland’da kadınlar, bir zamanlar tabu konular olan cinsel şiddeti kınamak, kürtaj reformu ve fuhuşun ortadan kaldırılması talebiyle gençlik öncülüğünde düzenlenen demokrasi yanlısı harekete katılıyorlar. 
Protesto cephelerinde, iş yerlerinin ve siyasetin hâlâ erkeklerin hakim olduğu bir krallıkta cinsiyet eşitliği çağrısı yapıyorlar.
Bu yürüyüş Temmuz ayından bu yana binlerce kişiyi sokaklara taşıyan bir hareket için dönüm noktası. Polis, protestocuların Tayland parlamentosuna yürümesini engellemeye çalışıyor ve göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla saldırıyor ancak ‘Dikenli telleri kestik’ diyen protestocular, geri adım atmamakta kararlı. Başbakan Prayut Chan-O-Cha’nın istifasını, monarşide reform yapılmasını ve ordu tarafından yazılmış anayasanın yeniden yazılmasını talep ediyorlar. 
Ayrıca kadınların siyasette daha iyi temsil edilmesi için mücadele ediyorlar. Zira bugün kadınlar parlamentodaki milletvekillerinin yalnızca yüzde 14’ünü ve kabinenin yüzde 10’unu oluşturuyorlar. 

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.