Tecavüzcü tutuksuz yargılanacak

Kadın Haberleri —

18 Ocak 2021 Pazartesi - 18:11

  • 17 yaşındaki yeğenine tecavüz ettiği DNA raporuyla kanıtlanan Osman Çur 4.5 aylık tutukluluk ardından tahliye edildi. Kardeşinin 4. kez intihar girişiminde bulunduğunu söyleyen Pervin Şişman, "DNA raporu ortada ve tecavüzü kanıtlıyor, suçlu rapora rağmen tutuksuz yargılanacak" dedi.

 

İsviçre’de yaşayan 17 yaşındaki Z.Ç., 2 Temmuz’da akrabalarını ziyaret etmek için gittiği Mardin Kızıltepe’de öz amcası Osman Çur (28) tarafından iki gün boyunca tecavüze uğradı. 13 Ocak’ta mahkeme, tecavüzü DNA raporuyla kanıtlanan Osman Çur’un tutuksuz yargılanmasına kararı verdi. Dava, 5 Mayıs’a ertelendi. Z.Ç.’nin ablası Pervin Şişman ve davaya Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) adına gözlemci olarak katılan avukat Leyla Kolbaşı, adli süreci ve sonrasında yaşananları Medyascope’dan Edanur Tanış’a anlattı. 

4-5 Temmuz 2020’de öz amcası tarafından iki gün boyunca cinsel istismara maruz bırakılan 17 yaşındaki Z.Ç. ablasına yaşadıklarını anlattıktan sonra intihar girişiminde bulundu. Z.Ç. İsviçre’ye, annesinin yanına dönerken abla Pervin Şişman, olayı öğrenir öğrenmez yargıya taşıdı. 2 Ekim 2020’de kız kardeşinin yaşadıklarını basına anlatan Pervin Şişman, kız kardeşi için adalet aramaktan asla vazgeçmeyeceğini ve Osman Çur’un en ağır cezayı alması için elinden gelen her şeyi yapacağını söylemişti.

Sadece 4.5 ay tutuklu kaldı

Avukat Leyla Kolbaşı, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) adına davaya katılma talebinde bulunduklarını ancak taleplerinin kabul edilmediğini ve ilk celseye yalnızca gözlemci olarak katılabildiklerini dile getirdi. Kolbaşı, “Bütün deliller dosyada sabit. Mahkeme delillerin toplanmış olması, delillerin karartılma riskinin olmaması ve sanığın kaçma tehlikesi bulunmaması sebebiyle tahliye kararı verdi. Yalnızca dört buçuk aylık bir tutuklamanın ardından tahliye kararı verilmesi bizleri fazlasıyla üzdü” dedi.

Davanın takipçisi olacağız

Dernek olarak ikinci celsede de davayı takip edeceklerini belirten Kolbaşı, “Savcılık, sanığın tutukluluk halinin devamını ve ayrıca da çocuğun cinsel istismarı suçlamasından amcanın tutuklanmasını talep etmişti” dedi. Kolbaşı, UCİM olarak sanığın tutuklanması ve gerekli en ağır cezayı alması için davanın takipçisi olacaklarını ekledi.

'Akrabalarımız zılgıtlarla karşıladı'

13 Ocak’ta Mardin’de görülen davada Osman Çur’un tutuksuz yargılanacağını öğrendiğinde sinir krizi geçirdiğini anlatan Pervin Şişman, “Duruşma için bir gün önceden Adana’dan Mardin’e eşim ve teyzemle gittim. Mahkeme çıkışında Osman Çur’u, akrabalarımız zılgıtlarla karşıladı. Sosyal medyada gördüm. Osman Çur’un evinin önüne davulcu ve zurnacı çağırıp kutlama yapmışlar, silahla havaya ateş etmişler” dedi. “Osman Çur ilk başta gözaltına alınıp serbest bırakıldı ancak DNA raporu açıklandıktan sonra tutuklanmıştı” diyen Şişman, “Herkes kız kardeşimi amcasına iftira atmakla suçladı ancak DNA raporu ortada ve tecavüzü kanıtlıyor, suçlu rapora rağmen tutuksuz yargılanacak” diye ekledi.

Büyük şok yaşadık

Babasının, tecavüzün DNA raporuyla kanıtlanmış olmasına rağmen yaşananları iftira olarak gördüğünü ve kendi kızına inanmadığını dile getiren Şişman, “Osman Çur mahkemede sırıtıyordu. Avukatı doğru düzgün savunma bile yapmadı. Bunca delil olmasına rağmen tutuksuz yargılama kararı çıktı. Hiç iyi değiliz. Büyük bir şok yaşadık” diye devam etti.

Tekrar intihar girişiminde bulundu

Osman Çur’un ailesinin, insanlara Çur’un suçsuz bulunduğunu söylediklerini dile getiren Şişman, “Böyle bir şey yok. Sosyal medyada da bizi iftiracı olarak göstermeye çalışıyorlar. Benim, kız kardeşimin ve annemin fotoğraflarını paylaşarak bizi hedef gösteriyorlar. Kardeşim Osman Çur’un serbest bırakıldığını öğrendikten sonra yeniden intihar teşebbüsünde bulunmuş. Annem bir an olsun bile onu yalnız bırakamıyor” dedi.

Abla Pervin Şişman’ın verdiği bilgiye göre Z.Ç. daha önce de 3 kez intihar girişiminde bulundu: "İlk olarak 24 Temmuz’da intihar girişiminde bulundu. Bileklerini kesti. 31 Temmuz’da bu sefer avuç avuç ilaç içti. Hayati tehlike atlattı. 11 Ağustos’ta İsviçre’ye döndükten sonra da intihar girişiminde bulundu."

Hakkında başka suçlama da var

Osman Çura, iddiaya göre üç yıl önce de teyzesinin kızını kaçırıp tecavüz etti. Şişman ayrıca, halası yani Osman Çur’un ablası tarafından tehdit edildiğini de söyledi. Osman Çura’nın kardeşlerinin, faili koruduklarını ve şikayeti geri çekmeleri için kız kardeşini ve annesini tehdit ettiklerini de anlatan Pervin failin en ağır cezayı alması, indirimden yararlanmamasını istiyor. Ne olursa olsun kardeşi için adalet istemekten vazgeçmeyeceğini söyleyen Pervin, “Herkesi, tüm kadınları dayanışmaya çağırıyorum. Kardeşimin sesini duyurmamıza yardımcı olun” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.   HABER MERKEZİ

 

Hala aynı evde yaşıyorlar!

Amed’de 3 çocuğuna sistematik cinsel istismarda bulunan ve tutuksuz yargılanan A.A., çocuklarla hala aynı evde yaşıyor. Mahkeme heyeti ise, 'kaçma şüphesi yok' diyerek faili tutuklamamakta diretiyor.

Amed’in Bağlar ilçesinde 2019 Nisan ayında A.A.’nın 3 çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. A.A. 18 Nisan günü gözaltına alınsa da 'adli kontrol uygulamasının yeterli olduğu' gerekçesiyle serbest bırakıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı A.A. hakkında 3 çocuk için ayrı ayrı “12 yaşından küçük mağdurların cinsel istismarı”, “çocuğun cinsel istismarı ve çocuğa karşı cinsel taciz”, “zincirleme suretiyle çocuğun cinsel istismarı ve zincirleme suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından ceza isteniyor. A.A.'ya direnen ve özsavunmada bulunan çocuk için ise "kasten öldürmeye teşebbüs" suçlamasıyla ceza talep edildi.

Neden tutuklanmıyor?

Davanın ilk duruşması 21 Kasım 2019 tarihinde, son duruşması ise 17 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkemede çocukların avukatı A.A.'nın çocuklarla aynı evde yaşadığına dikkat çekerek, "Sanığın müvekkilimin beyanlarını etkileme ihtimali çok yüksektir. Sanığın ivedilikle tutuklanması talebimizi yeniliyoruz" demişti. Kendisini korumaya çalışan çocuk ise A.A.'nın 9 yaşından bu yana kendisine cinsel istismarda bulunduğunu belirtirken, "2019 yılı Nisan ayında cinsel saldırıda bulunmaya çalıştı, kabul etmeyince boğmaya çalıştı, buna dayanamayarak kesici alet ile yaraladım" beyanında bulundu.

Mahkeme heyeti avukatların, A.A.’nın tutuklanması talebini “dosyanın gelmiş olduğu aşama, sanığın kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı” gerekçeleriyle reddetti.

Davanın bir sonraki duruşması 13 Nisan’da görülecek.   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.